šefčovič a štefanec
PHOTO: redakcia.

Rozhodnutie o Ukrajine sa blíži

šefčovič a štefanec
PHOTO: redakcia.

Na pravidelnom stretnutí Výborov pre európske záležitosti všetkých národných parlamentov v predsedajúcej krajine, dnes v litovskom Vilniuse, bola jednou z ústredných tém príprava summitu na tému Východného partnerstva. Pat Cox, bývalý predseda Európskeho parlamentu, informoval o svojej monitorovacej misii na Ukrajine.

 

Počas svojich 22 návštev sa opakovane stretol s prezidentom Janukovičom, väznenou expremiérkou Tymošenkovou a najvyššími predstaviteľmi justície a sústredil sa na tému selektívnej justície v krajine a aplikácie sovietskeho modelu justície na politické rozhodnutia. Vyriešenie situácie okolo väznenej expremiérky je jednou zo zásadných podmienok podpisu Asociačnej dohody EÚ a Ukrajiny, ktoré sa očakáva na pripravovanom summite vo Vilniuse.

V mnohých príspevkoch na stretnutí bol odsúdený tlak Ruska na Ukrajinu pri ich historickom rozhodnutí. Ivan Štefanec, podpredseda VEZ, ocenil prácu P. Coxa a A. Kwasznievskeho na Ukrajine a ich prínos pre potrebný úspech summitu vo Vilniuse a zároveň pripomenul potrebu vyčlenenia dostatočných zdrojov pre program Východného partnerstva.

Viac..  Nemecká priemyselná a obchodná komora vyzvala na dokončenie dohody EÚ - Mercosur

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie, sa vo svojom prejave sústredil na analýzu kľúčových faktorov pre splnenie cieľov Stratégie 2020. Osobitná diskusia sa týkala aj nezamestnanosti mladých ľudí, ktorých je v súčasnosti v EÚ až 23%. Ivan Štefanec v tejto súvislosti zdôraznil potrebu pružnejšieho pracovného práva, nižšieho daňového zaťaženia a menšej administratívy na úkor menej užitočného ďalšieho prerozdeľovania európskych zdrojov.

 

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices