EP Štrasburg
PHOTO: © European Union, 2014

Top témy ostatných dní: grécke predsedníctvo, európske občianstvo na predaj a podvody s potravinami

EP Štrasburg
EP Štrasburg. PHOTO: © European Union, 2014

Keď sa predsedníctva EÚ ujali Gréci, mnohí skeptici iba ironicky zdvíhali obočie. Môže problémová krajina, na ktorú svojho času nadávali mnohí obyvatelia Únie, niečím prispieť? Podľa Grékov určite áno – a viacerí europoslanci s nimi absolútne súhlasia.

Grécko už predstavilo priority svojho predsedníctva. Premiér Antonis Samaras sľúbil financie reálnemu hospodárstvu, a najmä podporu malým podnikom. Pred poslancami EP zdôrazňoval najmä nutnosť vyvážiť fiškálnu disciplínu a rast. „Helénske predsedníctvo bude podporovať rast a zamestnanosť, dokončenie jednotného trhu, aj boj s daňovými únikmi a podvodmi,“ vyhlásil Samaras.

Ako veľký bonus vníma neľahké skúsenosti krajiny napríklad europoslanec Guy Verhovstadt. Vo svojom pomerne plamennom prejave povedal: „Všetko, čo ste sa v Grécku naučili, teraz môžete použiť na reformu EÚ. Práve z vašej pozície môžete kolegom odporučiť, aby niečo nerobili. A aby sa snažili sa o bankovú úniu.“

Či mal pravdu, ukáže nasledujúcich šesť mesiacov. Nech ale bude grécka taktika na pomoc akákoľvek, určite poslancov poteší viac ako tá, ktorú pre záchranu vlastnej ekonomiky zvolila Malta. Z jej kroku je Únia priam zdesená – krajina totiž uvažuje nad tým, že ponúkne 1800 pasov, a tým aj plné právo na európske občianstvo tým, ktorí na to majú. Za jeden pas chcú neuveriteľných 650 tisíc eur. Malťania ale tvrdia – nie je to nič nové, niečo podobné ponúka ďalších osem členských štátov.

Viac..  M. Beňová: Európske pravidlá v boji proti násiliu páchanom na ženách sú krokom správnym smerom

„Nie je to tak, že si po občianstvo môže prísť ktokoľvek,“ obhajuje plán Marlene Mizzi, europoslankyňa za Maltu. „Žiadatelia musia bez výnimky prejsť náročným sitom. Tak zaručíme, aby túto možnosť nezneužívali na pranie špinavých peňazí a zločiny.“

Ostatní kolegovia jej ale, zdá sa, veľmi neveria. Ďalšou horúcou témou plenárneho zasadnutia v Štrasburgu boli podvody s potravinami. Pohár trpezlivosti poslancov pretiekol vo chvíli, keď sa ukázalo, že konské mäso sa predávalo ako drahšie hovädzie. Riešenie je jediné – treba sprísniť tresty. Podľa správy, ktorú v EP vypracovala poslankyňa Esther De Lange, súčasné nízke pokuty a slabá kontrola na hraniciach pomohli tomu, že počet podvodov stúpa.

„Európa je v tomto ako vodná posteľ,“ výstižne to prirovnala De Lange. „Ak silnejšie pritlačíte na jednej strane, podvodníci sa presunú na iné miesto. Musí sa zvýšiť možnosť prichytenia zločincov.“

Aj o tom, aké prostriedky by chcela poslankyňa použiť, sa viac dozviete z nasledujúceho videa: 

O nin

Odporúčame pozrieť

nasilie

Europarlament schválil historicky prvé pravidlá EÚ o boji proti násiliu na ženách

Cieľom nových pravidiel je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a …

Consent choices