Európsky parlament vo svojom uznesení privítal záblesky nádeje v krokoch smerujúcich k mieru na Ukrajine a v nedávno ratifikovanej asociačnej dohode medzi EÚ a Ukrajinou. Poslanci však zároveň vyjadrili obavy nad skutočnými zámermi Ruskej federácie v nevyhlásenej ‚hybridnej vojne‘. Parlament vyzval EÚ, aby sa postavila Rusku čelom a zvýšila podporu farmárom, ktorých zasiahlo ruské potravinové embargo.
Poslanci privítali legislatívne zmeny schválené 16. septembra ukrajinským parlamentom, ktoré priznávajú Doneckej a Luhanskej oblasti osobitné postavenie, ako aj zákon o amnestii, ako „dôležitý prínos k zmierneniu napätia.“
Asociačná dohoda ostáva nezmenená
Asociačná dohoda medzi EÚ a Ukrajinou, ktorú v utorok simultánne ratifikovala ukrajinská Verchovna rada a Európsky parlament, „sa nemôže a nebude meniť,“ a to napriek tlaku zo strany Ruska, zdôraznili poslanci. Parlament zároveň vyzval členské štáty, aby v rámci svojich vnútroštátnych postupov urýchlene pristúpili k jej ratifikácii.
Parlament privítal podpis Minskej dohody o prímerí, odsúdil však jej porušovanie separatistami a ruskými jednotkami. Poslanci zároveň vyjadrili hlboké znepokojenie na tým, že prímerie môže byť „len zámienkou pre ruské jednotky, aby sa mohli preskupiť a pokračovať v útoku.“
Sankcie EÚ musia byť posilnené, nie sú však nezvratné
Európsky parlament vyjadril podporu najnovším sankciám EÚ voči Rusku a odsúdil ruské protiopatrenia ako „neodôvodnené.“ Podľa poslancov by sa tiež malo zvážiť vylúčenie Ruska zo spolupráce v civilnej jadrovej oblasti a z medzinárodného platobného systému SWIFT.
Parlament tiež privítal rozhodnutie francúzskej vlády zastaviť dodávku vrtuľníkových lodí Mistral a vyzval všetky členské štáty, aby zaujali podobný postoj k vývozu tovaru, na ktorý sa nevzťahuje rozhodnutie o sankciách EÚ, najmä pokiaľ ide o zbrane a materiál na dvojaké (civilné/vojenské) použitie.
Poslanci vyzvali na reguláciu podielu zmluvných strán z radov tretích osôb v kľúčových sektoroch skladovania plynu, prepojovacích vedení a zariadení spätného toku. Parlament tiež požiadal členské štáty, aby zrušili plánované dohody s Ruskom v odvetví energetiky, vrátane plynovodu South Stream.
Osoby zodpovedné za tragédiu letu MH17 spoločnosti Malaysian Airlines musia byť postavené pred súd, zdôraznil Parlament podčiarkujúc význam „nezávislého, rýchleho a komplexného vyšetrenia“ príčin zostrelenia, ktoré vykonáva holandský vyšetrovací výbor pre bezpečnosť.
Poslanci napokon poukázali na možnosť zvrátenia a úpravy rozsahu sankcií voči Rusku, pokiaľ sa situácia na Ukrajine zlepší, a zdôraznili potrebu politického, nie vojenského riešenia konfliktu. Parlament zároveň vyzval vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci, aby zohrala aktívnu úlohu v dialógu medzi Ukrajinou a Ruskom.
Viac prostriedkov pre farmárov zasiahnutých ruským embargom
Financie, ktoré EÚ vynaložila na zmiernenie dopadov ruského potravinového embarga na európskych farmárov, by mali byť navýšené a mali by sa týkať širšieho spektra poľnohospodárskych produktov, uvádza sa v uznesení. Podľa poslancov by sa však na podporu farmárov nemali použiť len poľnohospodárske fondy EÚ, nakoľko aktuálna kríza má „predovšetkým politický charakter.“
Parlament tiež vyzval na zintenzívnenie propagačných kampaní s cieľom podporiť predaj poľnohospodárskych výrobkov z EÚ na trhoch v tretích krajinách a vyhnúť sa tak nadmernej ponuke na vnútornom trhu EÚ.
Výzva na okamžité prepustenie pracovníka estónskej kontrarozviedky
Poslanci tiež dôrazne odsúdili nezákonný únos pracovníka estónskej kontrarozviedky z územia Estónska do Ruska a vyzvali ruské orgány, „aby pána Kohvera okamžite prepustili a umožnili jeho bezpečný návrat do Estónska.“ Parlament zároveň odsúdil únos a brutálnu vraždu honorárneho konzula Litvy v Luhansku Mykolu Zeleneca.
Viac sa dozviete v priloženom videu: