Dnešné plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP) bude venované aj hlasovaniu o odporúčacích uzneseniach k predĺženiu platnosti dohody so spoločnosťou Philip Morris International (PMI). Tá súčasná je ešte z roku 2004 a v júli tohto roka mala pôvodne skončiť. Jej účelom je boj a spoločný postup proti falšovaniu a nezákonnému pašovaniu tabakových výrobkov. Okrem PMI boli v minulosti uzatvorené dohody s ďalšími troma tabakovými spoločnosťami.
Nelegálny obchod s tabakovými výrobkami je vážnym problémom. Prispieva k financovaniu rôznych druhov organizovanej kriminality vrátane obchodovania s ľuďmi, drogami, zbraňami a podľa viacerých expertov aj k financovaniu medzinárodného terorizmu. „Zo štatistík vyplýva, že v priemere každá 10 cigareta v EÚ sa stala predmetom nezákonného obchodovania. Vďaka tomu prichádzajú členské štáty ročne pri výbere daní spolu o viac ako 10 miliárd eur,“ pripomenula poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová. Falšované cigarety s použitím tabaku nekontrolovanej kvality, pritom bohužiaľ predstavujú pre zdravie ľudí oveľa väčšie riziko než tie originálne. Nižšia cena ich navyše robí dostupnejšími pre mladistvých, ktorých štatistiky z pohľadu počtu fajčiarov majú bohužiaľ už dnes stúpajúcu tendenciu.
Z hodnotenia výsledkov dohody Európskou komisiou vyplynulo, že bol aj vďaka nej dosiahnutý nezanedbateľný pokles výskytu pašovaných výrobkov so značkou PMI na tzv. čiernom tabakovom trhu v EÚ. „Bohužiaľ sa však kriminálnikom podarilo čiastočne prispôsobiť tak, že sa viac zamerali na neznačkový tovar. Celkový počet falošných cigariet v EÚ tak zostal naďalej vysoký,“ uviedla europoslankyňa. Prípadné pokračovanie takýchto dohôd musí byť podľa nej podmienené lepšou vymožiteľnosťou povinností, ku ktorým sa zaviazali tabakové spoločnosti. „Musia byť nastavené prísne pravidlá. Komisia musí mať možnosť tieto dohody kontrolovať a dohliadať na napĺňanie všetkých z nich vyplývajúcich záväzkov,“ zdôraznila. Rovnako by dohody mali dôsledne zohľadňovať aktuálnu situáciu a potreby efektívneho boja proti pašerákom cigariet. „V budúcnosti by ale mohli byť nahradené napríklad národnými predpismi nadväzujúcimi na protokol Svetovej zdravotníckej organizácie na odstránenie nezákonného obchodu s tabakovými výrobkami,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.