Poslanci zahájili aprílové plenárne zasadnutie v Štrasburgu minútou ticha za 32 zabitých a 340 zranených osôb, ktoré si vyžiadali bombové útoky z 22. marca v Bruseli. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz odsúdil útoky ako kruté, neľudské a cynické pokusy o infikovanie Európanov strachom a nenávisťou.
Tieto útoky urobili z utorka, 22. marca, čierny deň pre Belgicko a Európu. Ich zločinný strojcovia sa zamerali na srdce Európy, Brusel, mnohojazyčné, kozmopolitné a tolerantné mesto, ktoré je domovom únijných a medzinárodných inštitúcií stelesňujúce otvorenú spoločnosť, ktorú oni nenávidia. Zaútočili na nevinných ľudí na verejných miestach – na letisku a na stanici metra, s cieľom vyvolať strach a nenávisť naprieč Bruselom, Belgickom a Európou, vyhlásil predseda EP Martin Schulz.
Spôsob, ako zmariť cynické kalkulácie zabijakov, je preukázať solidaritu proti strachu, zjednotiť sa v spomienke na ich obete ako Európania a ukázať, že sa nenecháme nakaziť nenávisťou vrahov. Nesmieme potláčať nenávisť nenávisťou a násilie násilím. Namiesto toho musíme zostať pokojní a bojovať proti nedôvere, postaviť sa za slobodu pre všetkých, brániť demokraciu a ochraňovať ľudskú dôstojnosť, dodal predseda EP.
Martin Schulz následne vyjadril rodinám obetí v mene Parlamentu najhlbšiu účasť a zraneným poprial skoré uzdravenie.
Predseda EP na záver poznamenal, že ľudia na celom svete sa temer každý deň stávajú obeťami džihádistov. V ostatných mesiacoch zavraždili samovražední atentátnici nevinných ľudí v Afganistane, Pakistane, Iraku, Pobreží Slonoviny, Tunisku, Turecku, Egypte, Sýrii, Somálsku, Nigérii a v ďalších krajinách. Tento teror je globálny a boj proti nemu si vyžaduje, aby sme sa v Európe aj na celom svete zomkli, dodal Martin Schulz.