Podľa niektorých znamenajú Rusko, Stredný východ, terorizmus a imigrácia potrebu zvýšiť bezpečnosť v Európskej únii. Preto zaradil Parlament Európsku obrannú líniu na program nasledujúcich rokovaní.
Urmas Paet z Aliancie liberálov a demokratov za Európu hovorí: „V minulom roku sme, žiaľ, boli svedkami mnohých teroristických útokov na našej pôde. Hlavným cieľom je spojiť naše prostriedky na spoľahlivú obrannú bezpečnosť v Európskej únii.“
V súčasnosti pôsobia európske sily v Africkom rohu, ale aj v západnej časti Indického oceánu. Poslanci Európskeho parlamentu navrhujú zriadiť veliteľstvo, ktoré by plánovalo operácie krízového riadenia. Do obrany by tak mali smerovať 2 % HDP.
Obavy o medzinárodnú bezpečnosť vzbudilo aj zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA. Na svedomí to majú jeho spochybnenia pozície USA v NATO. Reagoval na to Ioan Mircea Paşcu z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov za Európu: „Nesmieme zabudnúť, že NATO je spoločnou obrannou alianciou a nie spoločnosťou, ktorej nerentabilné pobočky môžu byť zrušené. Zrodila sa z poučení dvoch svetových vojen, má brániť a presadzovať hodnoty, ktoré nás spojili aj v EÚ.“
Viac sa dozviete v priloženom videu: