Podľa novej správy Európskeho dvora audítorov celoeurópske plánovanie na ochranu občanov pred závažnými hrozbami pre zdravie, ako je pandémia chrípky, má významné nedostatky. Hoci sa v posledných rokoch prijalo niekoľko dôležitých krokov, členské štáty a ich orgány verejného zdravia musia ešte lepšie spolupracovať, hovoria audítori.
Členské štáty EÚ nesú hlavnú zodpovednosť v oblasti verejného zdravia. Úloha Komisie spočíva najmä v poskytovaní podpory a prijímaní dodatočných opatrení. EÚ identifikovala závažné cezhraničné ohrozenia zdravia ako oblasť, v ktorej členské štáty môžu postupovať účinnejšie spoločne. V rozhodnutí EÚ o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia z roku 2013 sa zaviedli dôležité zmeny na zlepšenie plánovania a koordináciu reakcie. Tiež sa ním posilnila úloha Výboru pre zdravotnú bezpečnosť, ktorý bol neformálne zriadený Radou ministrov zdravotníctva v roku 2001.
Audítori dospeli k záveru, že hoci bolo rozhodnutie z roku 2013 dôležitým krokom k zlepšeniu rámca EÚ pre bezpečnosť zdravia a lepšej pripravenosti EÚ na riešenie závažných ohrození zdravia, na úrovni členských štátov a Komisie pretrvávajú značné nedostatky. Taktiež dospeli k záveru, že hoci sa Výbor pre zdravotnú bezpečnosť ukázal byť veľmi dôležitý, čelí strategickým a operačným výzvam, ktoré je potrebné vyriešiť.
„Nárast cestovania a obchodu umožňuje rýchle šírenie chorôb cez hranice, čo znamená, že bezpečnosť zdravia v jednom členskom štáte často závisí od bezpečnosti zdravia u jeho susedov“, povedal Janusz Wojciechowski, člen Európskeho dvora audítorov zodpovedný za túto správu. „Je potrebné urobiť viac na riešenie týchto nedostatkov v plánovaní a koordinácii, ak majú mať občania EÚ plný úžitok z toho, čo bolo zriadené doteraz.“