Príprava Európskej rady, ktorá sa uskutoční 17. – 18. októbra v Bruseli, bola dominantnou témou dnešnej (16. októbra) Rady pre všeobecné záležitosti (GAC). Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička.
Dôležitým politickým signálom, ktorý krajiny vyslali je všeobecná podpora efektívnejšej návratovej politiky ako aj hlbšej spolupráce Európskej únie s africkými a arabskými krajinami, čo by malo prispieť i k riešeniu prvotných príčin migrácie. „Vítame konkrétne opatrenia a záväzky v tejto oblasti, posilnenie Frontexu by mohlo byť užitočné pri dosahovaní lepších výsledkov ohľadom návratov, keďže v roku 2017 bolo vrátených iba niečo menej ako 30 % neúspešných žiadateľov o azyl,“ povedal F. Ružička. Delegácie podporili trend posilňovania vnútornej bezpečnosti. V tomto kontexte štátny tajomník zdôraznil „potrebu zamerať sa na odolnosť EÚ voči hybridným hrozbám a vytvoriť adekvátne nástroje pre reakciu v oblasti boja proti dezinformáciám a kybernetickým útokom.“
Na Rade Európska komisia prezentovala súčasný stav pri posudzovaní právneho štátu v Poľsku (čl. 7.1 ZEÚ). Členské štáty sa k veci vrátia druhým vypočutím Poľska v decembri. Panuje však celková zhoda a záujem uzavrieť otázku čím skôr. Rakúske predsedníctvo následne informovalo o procedurálnych aspektoch konania voči Maďarsku, na základe ostatného rozhodnutia Európskeho parlamentu.
Počas pracovného obeda mali zástupcovia členských krajín možnosť predstaviť svoje pozície o budúcom financovaní európskej administratívy a miery otvorenosti vedecko-výskumného programu Európsky horizont. V tejto súvislosti štátny tajomník uviedol: „Ak chce EÚ zostať i naďalej globálnym ekonomickým lídrom, musíme spolupracovať v rozhodujúcich oblastiach vedy, výskumu, vývoja a inovácií. Toto môže byť dosiahnuté iba v prípade, ak program Európsky horizont bude otvorený a dostupný pre každého.“
Popoludní sa ministri venovali rokovaniam v súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ. Členské štáty ocenili prácu hlavného negociátora a diskutovali o otázkach, ktoré bránia uzatvoreniu dohody. EÚ27 vyjadrila silnú politickú vôľu a odhodlanie dosiahnuť so Spojeným kráľovstvom dohodu do novembrového samitu.