Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Josep Borrell dnes vo svojom vypočutí pred poslancami Európskeho parlamentu hovoril aj o tvorbe zahraničnej politiky Únie. Jeho odkaz bol jasný: spolu toho dokážeme viac. EÚ má dostatočne silné nástroje, len ich potrebuje lepšie a efektívnejšie využívať, a to napríklad aj zosúlaďovaním vnútorných a vonkajších politík.
V priamej odpovedi na to, čo sú priority Európskej únie, odpovedal, že ide o západný Balkán a naše najbližšie susedstvo, v čom s J. Borrellom súhlasím. V našom okolí potrebujeme demokraciu a stabilitu. Popri týchto témach sa venoval aj hrozbe dezinformácii a som rád, že ich označil za de facto ďalší vojenský nástroj. S dezinformáciami vieme účinne bojovať len vtedy, ak si túto agendu vážne osvoja viacerí členovia novej Európskej komisie.
Vítam dnešné záverečné Borrellove slová, že v EÚ potrebujeme posilniť geopolitické uvažovanie o zahraničnej politike, ktorá vychádza zo spoločného chápania európskej civilizácie vo svete. Práve v tejto súvislosti mi však chýbal Borrellov jednoznačný postoj voči Rusku. Je síce dobré, že v diskusii s europoslancami nespochybnil existenciu sankčného režimu EÚ, no práve vo vzťahoch s Moskvou sa musíme dnes oprieť o spoločné európske hodnoty, akými sú fungujúci právny štát a demokracia. Ak teda Josep Borrell získa dôveru europoslancov, jeho prácu podpredsedu Európskej komisie budem pozorne sledovať, zvlášť Borrellove konkrétne kroky na západnom Balkáne a v našom východnom susedstve.
Komentár pripravil europoslanec Vladimír Bilčík.