Komisia a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predložili správu o iniciatíve, ktorá bola spustená v roku 2017 s cieľom pomôcť 12 regiónom a členským štátom EÚ pri dosahovaní priemyselnej transformácie a zachovávaní vlastných špecifík v globalizovanom hospodárstve.
Tímom expertov OECD a Komisie sa v spolupráci so spomínanými desiatimi regiónmi a dvoma členskými štátmi podarilo určiť príčiny nedostatočnej tvorby pracovných miest a pomalšieho hospodárskeho rastu v týchto oblastiach. Cieľom bolo posilniť ich dlhodobé rozvojové stratégie vychádzajúce z oblastí vyznačujúcich sa výraznou konkurencieschopnosťou, teda z ich aktív v oblasti tzv. inteligentnej špecializácie. V týchto stratégiách sú obsiahnuté otázky sociálnej spravodlivosti, modernizácie hospodárstva, ako aj ambície v oblasti klímy.
V správe vychádzajúcej z nadobudnutých skúseností sa uvádza súbor nástrojov, ktoré budú vnútroštátnym a regionálnym orgánom slúžiť pri riešení konkrétnych problémov spôsobených prekážkami brániacimi priemyselnej transformácii v piatich kľúčových oblastiach.
Komisár pre susedskú politiku, rozšírenie a regionálnu politiku Johannes Hahn v tejto súvislosti uviedol: „Sú to práve naše regióny, v ktorých sa začína prosperita a blahobyt na úrovni EÚ. V priebehu dvoch rokov sa tímy expertov Komisie a OECD spoločne s vnútroštátnymi a regionálnymi orgánmi usilovali pomôcť regiónom riešiť výzvy inovácie, dekarbonizácie, digitalizácie a rozvoja zručností v prospech pracovných miest potrebných v budúcnosti. Ide o štyri hlavné oblasti transformácie, ktorá je zdrojom rovnocenných príležitostí pre všetkých.“
Komisia identifikovala týchto päť hlavných priorít, pri ktorých uvádzame príklady súvisiacich politických výziev a reakcií uvedených v správe:
1. Príprava na pracovné miesta zajtrajška
Výzva: Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v novovznikajúcich hospodárskych odvetviach
Reakcie v kontexte politiky: predvídanie potrieb v oblasti zručností v záujme priemyselnej transformácie; posilnenie kapacity podnikov riešiť svoje potreby v oblasti ľudských zdrojov; zapojenie miestnych zainteresovaných strán do plánovania a navrhovania regionálnych iniciatív týkajúcich sa zručností
2. Rozšírenie inovačného záberu a šírenie inovácií
Výzva: Nedostatok inovačnej kapacity v malých a stredných podnikoch
Reakcie v kontexte politiky: urýchlenie digitálnej transformácie; rozširovanie podnikateľských inovačných sietí a podpora klastrov; posilnenie väzieb medzi akademickou a miestnou podnikateľskou obcou
3. Podpora podnikania a zapojenia súkromného sektora
Výzva: Obmedzený prístup k podnikateľským zručnostiam a sieťam v prípade začínajúcich a rozširujúcich sa inovačných podnikov (tzv. startupov a scaleupov).
Reakcie v kontexte politiky: podpora podnikateľov poskytovaním informácií, odbornej prípravy, odborného vedenia a mentoringu, posilnenie podnikateľských sietí, zvýšenie účasti startupov a MSP na kolaboratívnom výskume
4. Proces transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo
Výzva: Zosúladenie dlhodobého charakteru transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo s krátkodobými hospodárskymi opatreniami
Reakcie v kontexte politiky: podpora energetickej transformácie v miestnom kontexte prostredníctvom systémov finančnej podpory; začlenenie transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo do širších stratégií regionálneho rozvoja
5. Podpora inkluzívneho rastu:
Výzva: Územné rozdiely a prepojenia
Reakcie v kontexte politiky: podpora územnej spolupráce prostredníctvom partnerstiev medzi mestami a vidieckymi oblasťami; zabezpečenie digitálnej konektivity a digitálnych služieb vo vzdialených regiónoch
Táto správa a jej odporúčania budú slúžiť ako podklady pri príprave budúcich programov politiky súdržnosti na obdobie 2021 – 2027, v rámci ktorých sú k dispozícii finančné prostriedky na výskum, inovácie, digitalizáciu a podporu malých a stredných podnikov v objeme viac ako 90 miliárd EUR.
Súvislosti
Z globalizácie vyplývajú obrovské prínosy pre menej rozvinuté ekonomiky sveta a mnohé príležitosti pre Európanov, no napriek tomu, že tieto prínosy pociťuje mnoho regiónov, spája sa nimi často nerovnomerné nákladové zaťaženie. Mnohé európske regióny čelia úbytku pracovných miest v dôsledku ústupu tradičných priemyselných odvetví. Ak sa chce Európa popasovať s výzvou modernizácie hospodárstva, musí posilniť svoje regióny a pomáhať im vytvárať hodnoty, pokiaľ ide o oblasť inovácií, digitalizácie a dekarbonizácie, ako aj o rozvoj zručností.
V júli 2017 Komisia predložila oznámenie s názvom „Posilňovanie inovácie v regiónoch EÚ“ a spustila dve iniciatívy. Jedna z nich sa týka priemyselnej transformácie a práve finálne výsledky tejto iniciatívy vám chceme predstaviť. Druhá sa týka zriadenia medziregionálneho partnerstva pre inovácie. Úlohou vybraných zúčastnených regiónov a členských štátov je usilovať sa v spolupráci s tímami odborníkov z Komisie a OECD o zvýšenie svojej inovačnej kapacity, odstránenie investičných prekážok, vybavenie pracovníkov správnymi zručnosťami, ako aj o prípravu na priemyselné a spoločenské zmeny.