plenkovic
David Sassoli, predseda Európskeho parlamentu víta chorvátskeho premiéra Andreja Plenkovica. PHOTO: European Union 2020.

Témy pre EÚ bude diktovať najmladší člen únie. Predsedníctvo prevzali Chorváti

 / Musíme nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou! V Európskom parlamente to o migrantoch vyhlásil chorvátsky premiér. Práve Chorvátsko totiž prebralo predsedníctvo a najbližšieho pol roka bude šéfovať Európskej únii. Pôjde o mimoriadne citlivé obdobie, keďže už onedlho opustí úniu po prvýkrát jeden z jej členov.

Chorváti prevzali predsedníctvo v čase, keď sa stanovujú priority na ďalších päť rokov. Najmladšia členská krajina tak bude diktovať témy, ktoré sa budú riešiť. “Pokiaľ ide o migráciu, musíme konečne nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou!” vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenković.

“Problém s utečencami v rámci Chorvátska bol možno pomerne razantne riešený, ale Chorváti sa k nemu v podstate hrdo hlásia,” poznamenal europoslanec Michal Wiezik z Európskej ľudovej strany.

Krajina, ktorá je súčasťou Európskej únie, ale zatiaľ nie je súčasťou eurozóny a schengenského priestoru, bude hovoriť najmä o možnostiach rozširovania. “Chorvátsko chce mať ako jednu z kľúčových politických priorít tému rozšírenia Európskej únie. Treba povedať, že rozšírenie Európskej únie roky nebolo politickou prioritou pre EÚ,” skonštatoval europoslanec Vladimír Bilčík z Európskej ľudovej strany.

Hlavnými kandidátmi pre rokovania sú napríklad Srbsko, Čierna hora, Albánsko a Severné macedónsko. A kým jedny sa o vstup hlásia, počas chorvátskeho predsedníctva nás po prvýkrát jedna z členských krajín opustí. “Bude to mať veľký dopad na Slovensko, budeme očakávať, aby chorvátske predsedníctvo zabezpečilo, aby ľudia zo Slovenska, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, naďalej samozrejme pracovali,” ubezpečil europoslanec Peter Pollák z Európskej ľudovej strany.

Viac..  Voľby 2024: Zloženie nového Európskeho parlamentu

Chorváti chcú otvoriť aj tému lepšieho diaľničného prepojenia medzi členskými krajinami a takisto chcú ešte riešiť, ako je možné ešte rýchlejšie znižovať emisie. “Aby sa nám podarilo do roku 2050 urobiť z Európskej únie prvú uhlíkovo neutrálnu ekonomiku,” vysvetlil europoslanec Ivan Štefanec z Európskej ľudovej strany.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Príde mi zvrátené považovať tohtoročné mláďatá medveďa za ohrozenie života a zdravia obyvateľstva

Nie, nejdem hrať na city, nechcem vyvolávať emócie, len mi príde zvrátené považovať tohtoročné mláďatá …

Consent choices