V rámci štartujúcej Konferencie o budúcnosti Európy dvanásť členských štátov EÚ (Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Rakúsko, Slovensko a Švédsko) identifikovalo spoločné prieniky pre užšiu spoluprácu v riadení Konferencie a politických prioritách.
Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka „ide o otvorenú iniciatívu, ku ktorej sú pozvané aj ďalšie členské štáty. S dvanástimi členskými štátmi sme sa zhodli, že európsky projekt musí prinášať konkrétne výsledky pre našich občanov. Preto práve zapojenie občanov do diskusií o budúcej podobe Únie považujeme v tejto skupine za kľúčové. Zároveň chceme, aby sa výstupy z národných občianskych diskusií riadne premietli do rozhodovacieho procesu na európskej úrovni, aby sa občianske príspevky nestratili, ale brali vážne.“
Dvanástka štátov sa v spoločnom dokumente chce zasadiť za efektívnu Európsku úniu(EÚ) založenú na pravidlách. Vlády týchto členských štátov sú pripravené úzko spolupracovať napríklad pri ochrane a podpore právneho štátu a základných hodnôt EÚ, riadení hospodárskej obnovy, zelenej a digitálnej tranzícii, či zlepšení fungovania vnútorného trhu. „Zhoda panuje aj v tom, že nadchádzajúci reflexný proces musí byť otvorený a inkluzívny,“ zdôraznil minister I. Korčok.
„Musíme sa tiež opäť zamerať na silné zapojenie občianskej spoločnosti a národných parlamentov v ďalšom smerovaní a fungovaní Únie, na zvýšenie transparentnosti v rámci všetkých fáz európskeho legislatívneho postupu, a na ochranu a podporu zásad subsidiarity a proporcionality. Tu chceme spoločne vidieť konkrétne výsledky, pretože ide o posilnenie demokratickej legitimity EÚ,“ doplnil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.