miko
Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Krásny pivovar na dôležitej, historickej ceste v obci Hniezdne postavili vďaka Bruselu

Ak budete mať cestu zo Starej Ľubovne cez Spiš, hneď prvá zastávka je v starobylom mestečku Hniezdne. Nemali by ste vynechať areál Nestville, kde bol postavený malý a veľmi zaujímavý pivovar. Nachádza sa v areáli expozície liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel. Na tomto mieste totiž bývali krčmy, kde sa stretávali nielen miestni obyvatelia a dôležití obchodníci, ale zastavovali sa tu pútnici už na Jantárovej ceste v stredoveku. Bolo to miestom, kde sa často uzatvárali dôležité obchodné dohody. Dnes tu stojí moderná reštaurácia. Varenia piva v Hniezdnom má veľmi dlhú tradíciu.

Už od konca 13. storočia sú doložené správy o tom, že sa tu varilo pivo pre pôvodné nemecké obyvateľstvo. Od roku 1412 kedy bolo Hniezdne povýšené na kráľovské mesto, sa datuje právo výčapné. To znamená právo predaja uvareného piva. Miestny malý pivovar nadväzuje na túto viacstoročnú tradíciu varenia piva a ponúka šesť druhov alkoholických a jeden druh nealkoholického piva. Okrem pivovaru je súčasťou tohto projektu aj reštauračné zariadenie alebo po starom ako sa tomu hovorilo v minulosti – Taberna. Na tento krásny a príjemný projekt prispela Európska únia sumou cez 900 tisíc eur.

Viac..  Miriam Lexmann: 6 miliónov! Taký je konzervatívny odhad historikov o ľuďoch násilne deportovaných sovietskym totalitným režimom.

 

O red

Odporúčame pozrieť

Zástupcovia slovenských i európskych inštitúcií diskutovali o priblížení Agendy 2030 pre verejnosť

V rámci projektu spolupráce Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Úradu podpredsedu vlády …

Consent choices