wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: FB MW

M. Wiezik podáva sťažnosť na EK pre nekonanie v prípade ekologickej katastrofy na rieke Slaná

Europoslanec Michal Wiezik (PS) podáva sťažnosť na Európsku komisiu v dôsledku nečinnosti kompetentných orgánov pri ekologickej katastrofe na rieke Slaná. „Už skoro tri mesiace sa na Slovensku pozeráme na ekologickú katastrofu v priamom prenose. Rieka pred našimi očami zomiera, ohrozené je životné prostredie, biodiverzita a zdroje pitnej vody. Napriek tomu sa situácia nezlepšuje,“ vyjadril sa Wiezik. 

Vytekajúca banská voda pochádza zo železnorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná. Zodpovedný je správca ložiska sideritových rúd Nižná Slaná, ktorým je štátny podnik Rudné bane. Jeho zriaďovateľom je ministerstvo hospodárstva. „Dnešný stav rieky je výsledok nečinnosti kompetentných orgánov a prehadzovanie si zodpovednosti z jedného ministerstva na druhé. Vláda po viac ako dvoch mesiacoch síce uvoľnila na vyriešenie ekologickej katastrofy 200-tisíc eur, no technické riešenie je stále v nedohľadne. Zdravie ľudí a život v rieke je dnes už viac ako ohrozený,“ doplnil europoslanec.

Viac..  Komisia víta dohodu o prvom právnom predpise EÚ na obmedzenie emisií metánu

O mam

Odporúčame pozrieť

Europoslanec Wiezik kritizuje vládu, že rok od vyhlásenia mimoriadnej situácie na rieke Slaná stále nekoná

Riešenie znečistenia rieky Slaná bude závisieť od dohody medzi ministerstvami životného prostredia, hospodárstva a financií. …

Consent choices