Marek Gábriš, analytik Československej obchodnej banky, a.s. PHOTO: archív ČSOB.

Analytik ČSOB Gábriš: Miera nezamestnanosti blízko minima, problémom je odliv mozgov

Miera nezamestnanosti v EU-27 v marci stagnovala na úrovni 6% a v Eurozóne mierne klesla zo 6.6% na 6.5%. Najnižšia nezamestnanosť bola v Českej republike (2.6%) a naopak najvyššia bola v Španielsku (12.8%) a Grécku (10.9%). Dáta dnes zverejnil Eurostat.

Miera nezamestnanosti na Slovensku (v %, s.a.)

Zdroj: Eurostat, Bloomberg

Na Slovensku nezamestnanosť stagnovala druhý mesiac za sebou na úrovni 6%. V porovnaní so stavom spred roka je miera nezamestnanosti o 0.3 percentuálneho bodu nižšia, keďže v marci 2022 bola na úrovni 6.3%. Miera nezamestnanosti sa nachádza na dohľad od historického minima dosiahnutého v októbri 2019 (5.6%). Eurostat vzhľadom na jednotnú metodiku poskytuje príležitosť porovnania s ostatnými krajinami. Na Slovensku bola nezamestnanosť 12-ta najvyššia spomedzi krajín EU-27. V porovnaní so susednými krajinami však mali nižšiu nezamestnanosť prakticky všetky štáty: Česko (2.6%), Poľsko (2.8%), Maďarsko (3.9%), Rakúsko (4.5%).

Zároveň platí, že nezamestnanosť je na historickom minime alebo v jeho blízkosti vo viacerých krajinách vrátane EU-27. Udržiavať nízku mieru nezamestnanosti na Slovensku tak pomáhajú aj ostatné štáty EU, kde silná ekonomika vytvára dopyt po práci a zamestnáva aj množstvo Slovákov.

Miera nezamestnanosti mladých na Slovensku (15-24 r., v %, s.a.)

Zdroj: Eurostat, Bloomberg

Nezamestnanosť mladých (15-24 rokov) je však vyššia. V EU-27 dosahuje 14.3%. Tu je Slovensko (19.4%) medzi tými horšími. Vyššiu mieru nezamestnanosti mladých spomedzi EU-27 má iba 5 krajín: Španielsko (29.5%), Grécko (24.2%), Taliansko (22.3%), Švédsko (21.9%) a Portugalsko (19.5%).

Viac..  Miriam Lexmann: 6 miliónov! Taký je konzervatívny odhad historikov o ľuďoch násilne deportovaných sovietskym totalitným režimom.

Problémom Slovenska tak naďalej ostáva nezamestnanosť mladých, regionálna nezamestnanosť, nezamestnanosť obyvateľstva s nižším stupňom vzdelania a zároveň trvalejší odliv mozgov za vzdelaním a za prácou do zahraničia. Podľa dát UPSVaR problémom naopak nie je zamestnávanie cudzincov, keďže väčšinou obsadzujú miesta o ktoré doma dlhodobo nie je záujem. Okrem toho je počet voľných pracovných miest (napriek zníženiu stavu v posledných mesiacoch) stále takmer rovnako vysoký ako počet miest ktoré už cudzinci obsadili. Stále by tak domáce podniky teoreticky mohli zamestnať ešte raz taký počet zahraničných pracovníkov, ako už u nás pracuje a generovať tak dodatočný ekonomický rast a rozpočtové príjmy.

Zdroj: UPSVaR, MFSR

O mam

Odporúčame pozrieť

Nezamestnanosť v eurozóne zotrvala vo februári na 6,5 %

Nezamestnanosť v eurozóne zotrvala vo februári na úrovni zo začiatku roka, pričom údaje za január …

Consent choices