V EÚ operujú tisícky zločineckých organizácií

9541686914_8f31dc1ccbOrganizovaný zločin, pranie špinavých peňazí, ale aj korupcia. Toto sú strašiaci, s ktorými sa vydáva do boja Európska únia po osemnástich mesiacoch práce. Presne tak dlho totiž trvalo vypracovanie záverečnej správy osobitného výboru Európskeho parlamentu pre organizovanú trestnú činnosť. Výsledkom sú návrhy, ktoré v Európskom parlamente nedostali od poslancov jediné nie. Teraz ich už len uviesť do praxe v jednotlivých krajinách.

„V boji proti mafii musíme byť jednotní. Dnes sme schválili celoeurópske riešenie problému. Teraz sú na ťahu členské štáty, ktoré musia na navrhnuté opatrenia dozrieť,“ vyhlásil autor správy, Salvatore Iacolino po tom, čo jeho návrhy prešli. Akčný plán je na obdobie 2014 – 2019 a obsahuje tieto body:

– ľudia, ktorých už raz právoplatne usvedčili z organizovanému zločinu, korupcie a prania špinavých peňazí a ktorí za to boli právoplatne odsúdení, sa už nemôžu nikdy uchádzať o akúkoľvek verejnú zákazku v celej EÚ a nemôžu už nikde zastávať ani žiadny verejný úrad,

–  v záujme ochrany finančných záujmov EÚ je nevyhnutné efektívnejšie siahnuť na majetok. Poslanci chcú presadiť zrušenie bankového tajomstva a zlikvidovať tak daňové raje v Únii. Právnické osoby, ako sú podniky a ich dcérske spoločnosti by mali povinne vrátiť všetky verejné dotácie, ktoré dostali, ak sa dokáže, že sa dopustili finančnej kriminality,

– dôležitým zdrojom príjmov pre organizovaný zločin sú manipulácie s výsledkami zápasov a nezákonné športové stávky. Boj proti týmto aktivitám by sa mal v celej Európe posilniť zadefinovaním nových trestných činov a vhodných sankcií. Trestným činom by sa malo stať aj kupovanie hlasov, napriek tomu, že prínosy sú v tomto prípade iba nehmotné. Európska prokuratúra by mala koordinovať aj vnútroštátne vyšetrovania a boj proti trestným činom, ktoré majú dosah na finančné záujmy celej Únie.

Viac..  Odstúpenie J. Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske trhy

– nová legislatíva na ochranu svedkov a informátorov v boji proti mafii a organizovanému zločinu.

Podľa správy momentálne v celej Európskej únii operuje až 3600 zločineckých organizácií. Podľa Iacolina je dôležité, aby sa rozvíjala najmä spoluprácu medzi národnými policajnými zložkami. „Musíme nastaviť jeden jednotný právny rámec: rozsudok vydaný v jednom členskom štáte musí platiť aj v iných členských štátoch. Dobrým príkladom je takzvaný trestný čin mafiánskeho združenia, formulácia a čin, ktorý v tejto chvíli existuje a platí iba v Taliansku,“ upresňuje europoslanec.

O nin

Odporúčame pozrieť

Europska unia

EÚ začne s Arménskom rokovať o bezvízovom styku

Európska únia (EÚ) v pondelok oznámila, že s Arménskom začne dialóg o možnom zavedení bezvízového …

Consent choices