Ekonomika Eurozóny stále zaostáva za USA. Problémom je vysoká nezamestnanosť a nízka spotreba domácností. Pracovné trhy oboch gigantov sú takmer rovnako veľké, no USA na rozdiel od Eurozóny vytvára milióny pracovných miest.
V porovnaní ekonomík Eurozóny a USA za päť rokov finančnej krízy sa darí Spojeným štátom lepšie. Podľa analytikov VÚB prekonali USA svoje predkrízové maximum takmer o 5 percent. Nakoľko ekonomika Eurozóny skĺzla koncom roku 2011 opäť do recesie, zaostáva oproti predkrízovému maximu o necelé 3%.
Rozdiel medzi ekonomikami je najvýraznejší pri pohľade na pracovný trh. Medzi rokmi 2010 až 2012 pribudli v USA tri milióny pracovný miest, no v Eurozóne ubudlo 100-tisíc. V tomto roku USA vytvorili ďalší milión pracovných miest, čo sa odzrkadlilo i na spotrebe domácností, ktorá je o 6% vyššia ako na začiatku krízy v roku 2008. Domácnosti v Eurozóne sú šetrnejšie, ich spotreba za rovnaké obdobie klesla o 2 percentá.
Pracovný trh na Slovensku utrpel ťažkú ranu za ostatných 5 rokov a nezamestnanosť sa takmer zdvojnásobila. Budúci rast Slovenska brzdia pomalé investície, ktoré vystriedali predkrízové investície naviazané na nemeckú ekonomiku.
Zdroj: Zdenko Štefanides a Andrej Arady, VÚB
FOTO/Flickr