O odchode za prácou do zahraničia uvažuje viac ako polovica mladých ľudí

žena s batožinou
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA – Katastrofálnu nezamestnanosť absolventov vysokých škôl ide opäť riešiť ministerstvo školstva. Po celom slovensku už vznikajú nové centrá, kde sa majú stretávať študenti so svojimi budúcimi zamestnávateľmi. Tí si tam majú vybrať tých najlepších.

Nemajú motiváciu zostať na Slovensku

Nezamestnanosť na Slovensku je taká vysoká a situácia natoľko nepriaznivá pre mladých ľudí, že vyše polovica z nich by radšej odišla do zahraničia. Vyhlásil predseda SNS Andrej Danko.

„Slovenskej národnej strane je jasné, že dôvody sú čisto ekonomické. Pokiaľ mladí ľudia nemajú vytvorené podmienky doma, nemajú žiadnu motiváciu zostať vo svojej vlasti,“ zdôraznil.

Prieskumy rôznych spoločností a inštitútov sa podľa neho v jednotlivých číslach mierne odlišujú, vo všetkých prípadoch sú však výsledky alarmujúce. „Nezamestnaných na Slovensku je vyše 14 percent. Slovensko sa v rebríčkoch najvyššej miery nezamestnanosti objavuje na 4. alebo 6. mieste, teda vždy na nelichotivých popredných miestach. To, čo bolo kedysi na Slovensku pýchou, priemysel, pokrivkáva už dlhší čas. Za päť rokov totiž klesol počet zamestnancov v tejto oblasti o stotisíc, teda takmer o šestinu pracovníkov,“ povedal Danko.

Prieskum je alarmujúci

„Alarmujúci je aj prieskum, podľa ktorého by sa vyše polovica mladých ľudí do 24 rokov presťahovala za prácou do zahraničia. Iný prieskum spred niekoľkých mesiacov dokonca hovoril až o čísle 71 percent,“ dodal.

Viac..  E. Brogiová: Zákon o slobode médií je súčasťou úsilia EÚ o posilnenie demokracie

„Podľa štatistiky z mája tohto roka až vyše 55 percent Slovákov v zahraničí pracovalo. Zo siedmich štátov, ktoré boli do štatistiky zaradené, je tak Slovensko na prvom mieste. Pritom je zaujímavé, že Poľsko so 48 percentami je druhé a Rumunsko s 25 percentami tých, čo pracovali v zahraničí, posledné,“ zdôraznil Danko.

Podľa SNS by vláda a kompetentní mali „myslieť na to, že mladí budú čoskoro najväčšou skupinou pracujúcich vytvárajúcich hodnoty a budú dotovať sociálny systém svojimi odvodmi“. Vytváranie podmienok pre zamestnávanie mladých ľudí by malo byť jednou z priorít každej vlády.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli Noviny.sk

O red

Odporúčame pozrieť

Komisia uverejňuje správu o stave Schengenu s prioritami na nasledujúci rok

Komisia predstavila správu o stave Schengenu za uplynulý rok, ktorá zároveň stanovuje nové priority na nasledujúci …

Consent choices