Malála Júsufzajová
PHOTO: Európsky parlament.

Sacharovovu cenu 2013 vyhrala Malála Júsufzajová, Snowden neuspel

Malála Júsufzajová
PHOTO: Európsky parlament.

ŠTRASBURG – Pakistanská bojovníčka za právo dievčat na vzdelanie Malála Júsufzajová je laureátkou Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2013. O jej víťazstve rozhodla konferencia predsedov (predseda EP a predsedovia politických skupín). Malála bude pozvaná na slávnostné odovzdanie ceny v Štrasburgu, ktoré sa uskutoční 20. novembra.

“ Udelením Sacharovovej ceny pre Malálu Júsufzajovú, Európsky parlament uznáva neuveriteľnú silu tejto mladej dievčiny. Malála sa odvážne postavila za práva všetkých detí na spravodlivý prístup k vzdelaniu. Toto právo je dievčatám často upierané.,“ povedal predseda EP Martin Schulz pri vyhlasovaní mena víťazky.

„Dnes, 11.októbra si pripomenieme Medzinárodný deň dievčat. Chcem pripomenúť, že 250 miliónov mladých žien a dievčat vo svete nemôže slobodne chodiť do školy. Príklad Malály nám pripomína našu povinnosť a zodpovednosť zaistiť vzdelanie pre deti. Je to naša najlepšia investícia do budúcnosti,“ dodal Schulz.

Malála Júsufzajová je 16-ročná študentka z mesta Mingora v oblasti Svát v Pakistane, známa svojim bojom za práva žien v tejto oblasti, kde režim Talibanu zakázal dievčatám chodiť do školy.

Svoj prvý verejný prejav pod názvom „Ako si Taliban dovoľuje odoprieť mi základné právo na vzdelanie?,“ predniesla v septembri 2008. Keď Taliban zatvoril všetky dievčenské školy v januári 2009, začala pre BBC Urdu písať svoj blog pod menom folklórnej hrdinky Gul Makai. Ten Malálu a jej boj preslávil. Hneď potom, ako bola prezradená jej identita, začali sa jej rodine vyhrážať. V októbri 2012 sa ju talibanský ozbrojenec pokúsil zavraždiť strelou do hlavy a krku pri návrate školským autobusom domov.

Viac..  Eurovoľby: ísť voliť znamená chrániť demokraciu

„Malála získala svetové uznanie ako bojovníčka za ľudské práva,“ uviedli poslanci, ktorí ju na Sacharovovu cenu nominovali a vyzdvihli jej „boj za práva žien na vzdelanie, slobodu a sebaurčenie.“

Malála Júsufzajová bola nominovaná spoločne tromi politickými skupinami: za skupinu Európskej ľudovej strany (EPP) ju nominovali poslanci José Ignacio Salafranca (ES), Elmar Brok (DE), Michael Gahler (DE), Arnaud Danjean (FR), Joseph Daul (FR), Gay Mitchell (IE) a Mairead Mc Guiness (IE), za skupinu Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Hannes Swoboda (AT) a Véronique de Keyser (BE) a za skupinu Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt (BE), Sir Graham Watson (UK) a Annemie Neyts-Uyttebroeck (BE), poslancom Jeanom Lambertom (Zelení, UK) a Skupinou Európskych konzervatívcov a reformistov (EKR).

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a didisenta Andreja Sacharova, udeľuje Európsky parlament každoročne od decembra 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významne prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu, najmä k právu na slobodu prejavu.

O red

Odporúčame pozrieť

Pravidlá európskej digitálnej identity nadobudli účinnosť

Pravidlá týkajúce sa zavedenia európskej digitálnej identity nadobudli účinnosť v pondelok. Vytvoria podmienky pre všetkých …

Consent choices