V Európskom parlamente obhajuje národné farby Slovenskej republiky od roku 2004.

Nie je objavným konštatovanie, že v 750 poslaneckom zbore je bratislavská rodáčka neprehliadnuteľná. Nielen svojím ženským šarmom, ale i vkladom. Jej poslanecké aktivity – správy, návrhy, pripomienky a i. ju radia do prvej päťky. Akési auroparlamentné TOP 5. Navyše v rokoch 2009 – 2012 bola Monika Beňová, členka SMER – sociálna demokracia podpredsedníčkou parlamentnej skupiny európskych sociálnych demokratov.
Aké lákadlá mala pre vás Európa, keď ste sa rozhodovali prekročiť domáce hranice politiky?
– Som veľkou európskou optimistkou, vôbec optimizmus a vidieť veci, vzťahy, spoločnosť a ľudí v nej v tom lepšom, nádejnejšom a jasnejšom svetle sú mojou životnou orientáciou. Keď som sa v roku 2002 stala predsedníčkou výboru NR SR pre európsku integráciu, budúcnosť Slovenska som videla v pevnom európskom ukotvení. Som presvedčená, že Európa a a my v nej, to je a bude príbeh silnej spolupráce, lebo už niet žiadnej spoločenskej, ekonomickej oblasti, ani ľudskej činnosti, kde by nebol silný konkurenčný boj. Malý a osamotený štát má minimálnu šancu . Som rada, že som mohla za desať rokov svojho európskeho pôsobenia pomohla Slovensku byť medzi tými štátmi, ktoré sú rešpektované a na svoj krátku štátnu samostatnosť aj úspešné.
Čo vás teda teší?
– Minulý rok, v decembri, mi prešla v parlamente správa o dodržiavaní základných práv v EÚ, dokonca získala označenie ako prelomová. Ako členka parlamentného Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci som v správe otvorila mnohé témy, ktoré boli tabu. Nedotknuteľné. Do správ sa vôbec nedávali. Pokiaľ ide o Slovensko, spolu s ostatnými slovenskými kolegami a kolegyňami v Euópskom parlamante som prispela k zvýšeniu financií na odstávku elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, na finančnú pomoc po kalamite v Tatrách či zvýšeniu objemu eurofondov pre Slovensko. Máme tiež zaujímavé projekty pre mladých ľudí, napr. Slovensko je zaradené do projektu podpory na vytváranie nových pracovných miest pre mladých ľudí.
A čo neteší?
– Už to našťastie patrí do minulého času, ale veľmi smutná som bola z priekov a hádok, ktoré boli medzi nami a poslancami Maďarska. Žijeme v desiatkach generácií vedľa seba, máme mnoho spoločného, sme odkázaní žiť v dobrom susedstve. Poklepem pre istotu, že to, čo nás v názorových vypätiach oddeľovalo, ustalo.
V novembrových regionálnych voľbách kandidujete na prvú bratislavskú županku. Ak sa ňou stanete, čo ďalej?
– Všetky kontakty, ktoré mám v európskych orgánoch a inštitúciách využijem na prospech Bratislavského samosprávneho kraja.