
Európska komisia zverejnila svoju správu o súdržnosti politík členských štátov, ktorých cieľom je prekonať chudobu v rozvojových krajinách. Tá zdôrazňuje, že Európskej únii sa okrem iného podarilo zvýšiť transparentnosť platieb európskych spoločností pri využívaní prírodných zdrojov, čím výrazne zasiahla v boji proti daňovým únikom a korupcii. Zlepšenie dosiahla najmä v oblasti obchodu, poľnohospodárstva, bezpečnosti a migrácie obyvateľstva.
Príkladom pokroku je rozvoj obchodu, ktorý umožňuje krajinám obchodovať na domácej, regionálnej a medzinárodnej úrovni. V správe sa hovorí aj o surovinovej politike Európskej únie, ktorá plánuje zasiahnuť proti nezákonnej ťažbe a vývoze dreva, pričom informácie o platbách v ťažobnom priemysle musia byť voľne prístupné občanom. Hovorí sa pritom o zverejňovaní cien nad 100-tisíc eur, čím by sa mala výraznejšie posilniť transparentnosť trhu.
Európsky komisár pre rozvoj Andris Piebalgs vyhlásil: „Správa potvrdzuje pozíciu Európskej únie ako svetového lídra v zabezpečovaní efektívnej súdržnosti svojich politík. Hoci sme dosiahli pokrok v posledných dvoch rokoch, som rozhodnutý pokračovať v úsilí Európskej únie vyriešiť otázku chudoby na celom svete. Od začiatku môjho mandátu bolo pre mňa prioritou zabezpečiť dokonalú koordináciu členských krajín, preto musia krajiny pre dosiahnutie udržateľného rozvoja a rastu spolupracovať aj naďalej.“
Európska únia zastáva vedúce postavenie v koncepcii Súdržnosti politík v záujme rozvoja (PCD), ktorá je založená na princípoch efektívnej pomoci a koordinácie členských štátov a medzinárodných účastníkov. Záväzok Európskej únie je zakotvený v článku 208 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a v Európskom konsenze o rozvoji bol spoločne schválený Komisiou, Radou a Európskym parlamentom.