
Mali by krajiny Európskej únie otvoriť svoje trhy? Pri odpovedi sa poslanci celkom nezhodujú. Niektorí v tom vidia premyslený krok, ktorý umožní našim firmám, aby sa dostali k miliónovým zmluvám o verejnom obstarávaní. Iní z tejto predstavy nie sú nadšení.
Hoci je dnes trh globalizovaný, podmienky nie sú všade rovnaké. Poslanec Daniel Caspary vysvetľuje: „Európske firmy sa len veľmi ťažko zapájajú do kontraktov, týkajúcich sa verejného obstarávania v krajinách ako Čína, Brazília, či India. Takto ich chceme podporiť.“
Prístup k významným službám ako sú mestské a národné infraštruktúrne projekty je podľa skupiny poslancov okolo Daniela Casparyho, zbytočne blokovaný. Tvrdia, že hoci sú európske trhy otvorené, stále máme čo zlepšovať.
„V Európe máme pred sebou naliehavú úlohu,“ zdôrazňuje Caspary. „Musíme otvoriť naše trhy – no na druhej strane je správa aj akýmsi signálom, aby sme povedali iným: nezatvárajte svoje trhy, nechajte ich otvorené, aby sme spoločne prosperovali.“
Jeho oponent, Yannick Jadot, ale argumentuje: „Štáty už nemajú peniaze na investície. Verejné obstarávanie si musíme nechať ako nástroj v službe hospodárskeho vývoja, v službe istého počtu sektorov, ktoré treba reštrukturalizovať, v službe vznikajúcich sektorov, ktoré treba chrániť, malých a stredne veľkých firiem, čo vytvárajú viac zamestnaní než veľké priemyselné skupiny.“
Napriek existencii dvoch táborov návrh pohodlne prešiel vo výbore a dostane sa na plenárne zasadnutie. Viac sa dozviete v priloženom videu: