Podľa nemeckého ministra zahraničia Guida Westerwella ešte pre Ukrajinu nič nie je stratené a do európskeho spoločenstva sa stále môže dostať. „Ponuka pre ňu stále platí“, vyhlásil nemecký minister pre zahraničie počas návštevy ukrajinského Kyjeva. Do krajiny pricestoval, aby sa stretol s lídrom opozície, boxerom Vitalijom Kličkom.
Podpora od bývalých prezidentov Ukrajiny
Traja bývalí ukrajinskí prezidenti podporili protesty v Kyjeve. Tiež ostro odsudzujú policajné zásahy proti demonštrantom. Tie sa začali po tom, čo ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nepodpísal asociačnú dohodu s EÚ počas summitu v litovskom Viniuse ešte koncom novembra.
Reagujú aj slovenskí politici
Podľa Jána Figeľa, bývalého eurokomisára a zároveň predsedu KDH je dnes Ukrajina zmietaná politikou, ktorá skôr reprezentuje zneužívanie moci než službu verejného záujmu.
„Verejný záujem si vyžaduje dialóg, rešpektovanie práva a hľadanie perspektívy pre celú spoločnosť, nie pre oligarchov či mocenské skupiny. Po rozhodnutí prezidenta a vlády neprijať Asociačnú dohodu s EÚ čaká Ukrajinu náročný a nevyhnutný proces postupnej kryštalizácie jasnej geopolitickej orientácie. Sila atraktívnosti EÚ, väčšej slobody a prosperity bude súperiť s mocenským prístupom Janukovyča podporovaného Moskvou. Slovensko a Únia by mali zostať otvorené a aktívne pre ďalšiu spoluprácu a pridruženie Ukrajiny k priestoru stability a európskej integrácie. Som presvedčený, že táto otvorenosť a solidarita prinesie v dohľadnej budúcnosti pozitívne ovocie na prospech občanov Ukrajiny i Európy,“ povedal Ján Figeľ pre portál EuropskeNoviny.sk.