Európsky parlament je zhrozený z toho, čo sa deje na Ukrajine. V Kyjeve stále pokračujú masové protivládne protesty. Poslanci dôrazne opakujú svoje výzvy vláde, aby zastavila násilnosti polície a zatýkanie i súdenie účastníkov. „V Kyjeve sa odohrávajú najväčšie proeurópske demonštrácie v histórii EÚ,“ skonštatoval poslanec Guy Verhoestadt. „Národ sa chce pripojiť k európskej rodine.“
Práve Guy Verhofstadt spojil podobne zmýšľajúcich liberálov z východu a západu Európy. V Európskom parlamente si mohli vďaka prenosu z Ukrajiny vypočuť slová Mikolu Katerynčuka, predsedu Európskej strany Ukrajiny. Ten sa europoslancom prihovoril z obrovského plátna. „Ďakujeme vám za všetko, čo robíte. Dúfam, že ak dôjde k použitiu sily proti protestujúcim, uplatníte sankcie v podobe vízového režimu a zmrazenia bankových účtov predstaviteľov vlády,“ vyzval ich.
K téme sa vyjadril aj Petras Auštrevičius z litovského parlamentu: „Myslím si, že musíme dôrazne reagovať na brutalitu ozbrojených síl, ktoré išli proti pokojnej demonštrácii. Janukovyč urobil historickú a politickú chybu. Užšie vzťahy s Ruskom sú pre Ukrajinu krokom späť.“
Pripomeňme, že státisíce Ukrajincov sa vybrali do ulíc po tom, čo prorusky orientovaný prezident Viktor Janukovyč pred troma týždňami odložil podpísanie Asociačnej dohody s EÚ. Tá sa pritom pripravovala celé roky. Mala sa podpísať na dôležitom samite vo Vilniuse. No prezident Janukovyč nezvládol tlak Moskvy.
„Protestujúci nechcú, aby sa prezident celkom nečakane rozhodol ísť opačným smerom po rokoch rokovaní,“ hovorí poslankyňa Rebecca Harms. “ Približujeme sa Moskve a odvraciame sa od Bruselu.“
Súhlasí s ňou aj poslanec Pawel Kowal. „Asociačná dohoda je pre Ukrajinu príležitosťou. Moskovský návrh znamená, že budú pokračovať po bieloruskom vzore. Ukrajinské priemyselné sektory sú závislé od ruského paliva, Ukrajina zase dostáva peniaze za tranzit plynu do Európy. EÚ však tvrdí, že dlhodobým hospodárskym záujmom Kyjeva viac prospeje privilegovaný prístup na európske trhy v spojitosti s reformou.“
Na Ukrajine sa ale nebúria iba proeurópsky orientovaní obyvatelia. Svoj názor v uliciach vyjadrujú aj ľudia, ktorí sú na strane prezidenta Janukovyča.
Pozrite sa, ako to v týchto dňoch vyzerá v Kyjeve: