Každý rok sa do EÚ pokúsi dostať nelegálne až 100 tisíc ľudí. Mnohí tu hľadajú lepší život – táto cesta sa ale nie vždy skončí šťastne. Za ostatných 20 rokov zahynulo takmer 20 tisíc migrantov na mori ešte skôr, ako sa dostali k brehom Európy.
Na starý kontinent sa chcú dostať viacerými trasami. Niektoré sú nebezpečnejšie ako ostatné. Najčastejšie si vyberajú Stredomorie – v roku 2012 prišla viac ako polovica prisťahovalcov cez východné, centrálne alebo západné Stredomorie. Ďalšia trasa vedie cez východnú hranicu EÚ, teda aj cez ukrajinsko-slovenské hranice. Migranti v tomto prípadne prichádzajú z bývalých krajín Sovietskeho zväzu, najčastejšie práve z Ukrajiny. Nuž a potom ešte existuje balkánska trasa.
Migranti vedia, že vo chvíli, ako sa dostanú do niektorej z členských krajín, môžu ísť aj do iných štátov. Aj preto sa o Slovensku často hovorí nie ako o cieľovej, ale tranzitnej krajine pre utečencov. Na vnútorných hraniciach je kontrola minimálna, keďže v Únii panuje voľný pohyb osôb i tovaru.
Nelegálni migranti často žiadajú o azyl. V roku 2012 bolo podaných vyše 400 tisíc žiadostí. Iba 100 tisíc uchádzačov sa ale dočkalo vytúženého „áno“. Najviac ich bolo v Nemecku, nasleduje Švédsko, Veľká Británia. Ochranu v EÚ využili najmä Somálci, Sýrčania a Afganci.
Chcete poznať konkrétne čísla a dozvedieť sa, koľko migrantov sa do EÚ dostane aj cez Slovensko? Všetko sa dozviete z nasledujúceho videa: