Ruská pomsta. Medvedev sa vyhráža Ukrajine

Dmitry Medvedev
Dmitry Medvedev. PHOTO: Flickr.

VOLGOGRAD – Ak Ukrajina zruší členstvo v Spoločenstve nezávislých štátov alebo podpíše asociačnú zmluvu s Európskou úniou, Rusko prijme odvetné kroky. Na konferencii ruských poľnohospodárov to prehlásil ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Záujmy Rusov a nikoho iného

Rusko bude podľa neho nútené chrániť svoj poľnohospodársky trh s využitím nástrojov, ktoré mu dáva členstvo vo Svetovej obchodnej organizácii. Moskva podľa Medvedeva preskúma všetky zmluvy o agrárnej spolupráci a zaistí ochranu ruského poľnohospodárskeho trhu.

„Je to tvrdý rok, ale budeme nútení k nemu pristúpiť, povedal premiér. Na srdci máme záujmy našich vlastných poľnohospodárov, nikoho cudzieho. To musia pochopiť všetci,“ konštatoval predseda ruskej vlády.

Janukovyč dohodu nepodpísal

Moskva sa vyhrážala Ukrajine zablokovaním obchodnej a hospodárskej spolupráce už minulý rok v časoch, keď sa Kyjev chystal podpísať zmluvu o pripojení k Európskej únii. Vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ale podpísanie asociačnej zmluvy koncom novembra na poslednú chvíľu odvolal. Rusko poskytlo za odmenu Kyjevu pôžičku 15 miliárd dolárov a znížilo pre ukrajinských odberateľov o tretinu vývoznú cenu zemného plynu.

Janukovyč bol vo februári zosadený a nové ukrajinské vedenie podobný scenár vylučuje. Ukrajina pred dvoma týždňami podpísala politickú časť asociačnej dohody, ktorú považuje za prvý krok k členstvu v EÚ. Celý komplex dohôd mal byť podľa predstáv diplomatov podpísaný po 25. máji v čase prezidentských volieb na Ukrajine. Potom budú musieť zmluvy prejsť ratifikačným procesov v štátoch Európskej únie.

Viac..  Ministerstvo dopravy rieši situáciu na ukrajinských hraniciach, slovenskí dopravcovia sa búria

Moskva navrhuje federáciu

Americký minister zahraničia John Kerry rokoval o situácii na Ukrajine s jeho ruským partnerom Sergejom Lavrovom. Ministri sa zhodli, že na riešení situácie sa bude podieľať aj ukrajinská vláda. Naopak ruský premiér Dmitrij Medvedev nedávno navštívil Krym. Ukrajina obviňuje Rusko z nelegálneho anektovania polostrova.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Michel pripomenul Orbánovi, že EÚ už má asociačnú dohodu s Ukrajinou

Predseda Európskej rady Charles Michel nenechal bez reakcie piatkové vyhlásenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, …

Consent choices