
Kríza-nekríza, situácia v eurozóne je naďalej zložitá bez ohľadu na budúcnosť tranzitov ruského plynu do Európy. ECB oznámila, že aj napriek hroziacej cenovej deflácii zatiaľ neprijme žiadne zásadnejšie kroky. Úrokové sadzby ostávajú stále rekordne nízke, no na stole bol už aj plán zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady bánk v centrálnej banke. Ťažko povedať, či by stovky miliónov občanov eurozóny spravili revolúciu vo svojom spotrebiteľskom správaní, ak by skutočne došlo k poklesu cenovej hladiny o desatinu percenta. Bežný človek s bežným príjmom totiž vníma pokles cien trochu inak ako centrálny bankár.
ECB však nezaháľa a zamýšľa sa po vzore americkej centrálnej banky aj nad programom kvantitatívneho uvoľňovania. Podľa správy z prostredia ECB by pri „uvoľnení” nových 1 000 miliárd eur mohlo prísť k nárastu cenovej inflácie o 0,2 % až 0,8 %. Vyššie ceny by sme tak platili všetci, bolo by však zaujímavé vedieť, ktoré peňaženky by vlastne oťaželi o 1 000 miliárd ešte pred prejavom inflačného efektu.
Po prezidentských voľbách aj Slovensko upriamuje pozornosť na eurovoľby. Tieto u nás dosahujú tradične jednu z najnižších účastí v EÚ, naposledy neprišiel k urnám ani každý piaty občan s volebným právom. O to viac rastie nervozita v Bruseli, keďže všeobecný nezáujem o eurovoľby znižuje legitimitu Európskeho parlamentu, ale najmä motivuje euroskeptické hnutia, ktoré v prípade mobilizácie môžu v týchto voľbách uhrať slušný výsledok.
Jasným víťazom poslednej predvolebnej debaty bol podľa divákov Nigel Farage
To má za následok vyostrovanie rétoriky euroskeptických skupín voči Bruselu a proeurópskych skupín voči euroskeptikom. Holandský premiér sa nedávno vyjadril, že národné parlamenty majú väčšiu legitimitu ako Európsky parlament, a preto by mali mať rozhodujúce slovo pri tvorbe európskych rozhodnutí. Podobné hlasy pred eurovoľbami počuť z viacerých krajín vrátane Talianska. Podľa názoru britského vicepremiéra by zas mal byť z predvolebných debát vylúčený známy a populárny euroskeptik Nigel Farage.Samotní Briti sú však pravdepodobne iného názoru, keďže v názorovej konfrontácii týchto dvoch ostrých oponentov bol podľa divákov Farage jasným víťazom. Svoje polienko do euro-ohňa priložila aj nemecká CDU, ktorá vo svojom predvolebnom manifeste prízvukuje možnosť prenosu kompetencií z Bruselu späť na Bundestag.
Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.