ECB aj napriek hroziacej cenovej deflácii neplánuje zatiaľ prijímať žiadne zásadnejšie kroky

ecb
Európska centrálna banka. PHOTO: Flickr.

Kríza-nekríza, situácia v eurozóne je naďalej zložitá bez ohľadu na budúcnosť tranzitov ruského plynu do Európy. ECB oznámila, že aj napriek hroziacej cenovej deflácii zatiaľ neprijme žiadne zásadnejšie kroky. Úrokové sadzby ostávajú stále rekordne nízke, no na stole bol už aj plán zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady bánk v centrálnej banke. Ťažko povedať, či by stovky miliónov občanov eurozóny spravili revolúciu vo svojom spotrebiteľskom správaní, ak by skutočne došlo k poklesu cenovej hladiny o desatinu percenta. Bežný človek s bežným príjmom totiž vníma pokles cien trochu inak ako centrálny bankár.

ECB však nezaháľa a zamýšľa sa po vzore americkej centrálnej banky aj nad programom kvantitatívneho uvoľňovania. Podľa správy z prostredia ECB by pri „uvoľnení” nových 1 000 miliárd eur mohlo prísť k nárastu cenovej inflácie o 0,2 % až 0,8 %. Vyššie ceny by sme tak platili všetci, bolo by však zaujímavé vedieť, ktoré peňaženky by vlastne oťaželi o 1 000 miliárd ešte pred prejavom inflačného efektu.

Po prezidentských voľbách aj Slovensko upriamuje pozornosť na eurovoľby. Tieto u nás dosahujú tradične jednu z najnižších účastí v EÚ, naposledy neprišiel k urnám ani každý piaty občan s volebným právom. O to viac rastie nervozita v Bruseli, keďže všeobecný nezáujem o eurovoľby znižuje legitimitu Európskeho parlamentu, ale najmä motivuje euroskeptické hnutia, ktoré v prípade mobilizácie môžu v týchto voľbách uhrať slušný výsledok.

Viac..  Martin Hojsík: Horúčavy môžu podľa novej štúdie do roku 2050 zabíjať až päťkrát viac ľudí

Jasným víťazom poslednej predvolebnej debaty bol podľa divákov Nigel Farage

To má za následok vyostrovanie rétoriky euroskeptických skupín voči Bruselu a proeurópskych skupín voči euroskeptikom. Holandský premiér sa nedávno vyjadril, že národné parlamenty majú väčšiu legitimitu ako Európsky parlament, a preto by mali mať rozhodujúce slovo pri tvorbe európskych rozhodnutí. Podobné hlasy pred eurovoľbami počuť z viacerých krajín vrátane Talianska. Podľa názoru britského vicepremiéra by zas mal byť z predvolebných debát vylúčený známy a populárny euroskeptik Nigel Farage.Samotní Briti sú však pravdepodobne iného názoru, keďže v názorovej konfrontácii týchto dvoch ostrých oponentov bol podľa divákov Farage jasným víťazom. Svoje polienko do euro-ohňa priložila aj nemecká CDU, ktorá vo svojom predvolebnom manifeste prízvukuje možnosť prenosu kompetencií z Bruselu späť na Bundestag.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Odporúčame pozrieť

R. Holzmann: ECB musí zostať ostražitá a byť pripravená opäť zvýšiť úrokové sadzby

Európska centrálna banka (ECB) musí zostať ostražitá pokiaľ ide o infláciu a byť pripravená v …

Consent choices