Európska únia zníži clá na ukrajinské potraviny

vajíčka
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Ťažko skúšanú Ukrajinu podporí Európska únia. Okrem iného chce pomôcť dočasným jednostranným znížením cla na niektoré priemyselné výrobky a poľnohospodárske produkty. Pri pomoci je však podľa slovenského ministra pôdohospodárstva, Ľubomíra Jahnátka, potrebné dodržať isté pravidlá, aby na to nedoplatila slovenská produkcia a zákazníci.

„Pokiaľ tieto potraviny nebudú spĺňať všetky štandardy Európskej únie, nebudú vpustené na európsky trh. Bez rozdielu, či sú uvoľnené embargá alebo nie sú uvoľnené embargá na tieto tovary,“ uviedol na tlačovej konferencii Ľubomír Jahnátek.

„Zaujímavejšia otázka je v oblasti obilnín a kukurice, kde kvalita týchto komodít je jedna z najlepších na európskom trhu. Tu možno bude určitý tlak,“ dodal Jahnátek.

Problém pre Slovensko

Dočasné zníženie ciel na dovoz z Ukrajiny do EÚ, ktoré prijala únia 11. marca, môže znamenať podľa Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) veľký problém pre Slovensko.

„Ukrajina tým získala prístup na trh EÚ, ale zároveň nemusí poskytnúť prístup pre tovary z EÚ na svoj trh, čiže tam nie je reciprocita,“ povedal ešte v utorok na tlačovej besede riaditeľ ÚHS Daniel Molnár. Ako ďalej dodal, zníženie ciel pre poľnohospodárske a potravinárske komodity, vrátane hydinového mäsa, ktoré by malo začať platiť od 23. apríla, je čiastočné, čiže sa poskytnú bezcolné, tarifné kvóty.

Viac..  Finančná dohoda s EK pridáva Slovensku ďalšie milióny k Plánu obnovy a odolnosti SR

„Slovensko v roku 2013 vyprodukovalo 51 488 ton hydinového mäsa, tá kvóta pre Ukrajinu je 36 tisíc ton, čo predstavuje 70 % našej výroby,“ poznamenal Molnár. Hydinári vnímajú ako problém aj spoločné hranice s touto krajinou. Podľa nich, môže na našom území skončiť podstatná časť hydiny, ktorá bude prechádzať cez Slovensko.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Zvyšky pesticídov boli vlani najčastejšie v potravinách z krajín mimo EÚ

Zvyšky pesticídov sa v roku 2022 najčastejšie v SR zistili v potravinách dovezených z tretích …

Consent choices