Na Slovensko prišiel šéf Európskej komisie, získal medailu aj titul

Jose Manuel Barroso
José Manuel Barroso. PHOTO: Flickr.

Pracovný týždeň sa začal zhurta aj pre premiéra Roberta Fica a stále úradujúceho prezidenta Ivana Gašparoviča. Do Bratislavy zavítal šéf Európskej komisie José Manuel Barroso. Zo Slovenska odíde bohatší nie len o zážitok, ale aj o medailu.

„Desať rokov uplynulo odo dňa vstupu Slovenska do Európskej únie. Tých desať rokov nebolo jednoduchých, dostali sme sa však do spoločnosti, ktorá robí všetko pre to, aby sa dodržiavali ľudské a občianske práva, aby vo svete vládla demokracia,“ vyhlásil v príhovore Gašparovič.

Na to, aby sme sa do EÚ dostali, sme však podľa prezidenta potrebovali pomoc nielen európskych krajín, ale aj európskych politikov. José Manuel Barroso urobil podľa Gašparoviča pre vstup Slovenska do EÚ všetko už v čase, keď bol vo funkcii predsedu portugalskej vlády.

 10. výročie

Šéf Komisie zdôraznil, že potrebujeme jednotu, pretože len vtedy môžeme spolupracovať s globálnymi partnermi. „Len spoločným úsilím môžeme pôsobiť na globálnej sfére,“ dodal.

Viac..  M. Beňová: Komisia by mala najskôr vedieť šetriť, až potom si pýtať ďalšie peniaze

Úspech, ktorý Slovensko vstupom do EÚ dosiahlo, je podľa Barrosa dôkazom toho, čoho je únia schopná a aké má kapacity. „Nadovšetko je to ale svedectvo toho, čoho je schopné Slovensko, ukončil.

Predsedu Európskej komisie, ktorý do Bratislavy pricestoval pri príležitosti 10. výročia vstupu našej krajiny do EÚ, v pondelok ho ešte čaká rokovanie s premiérom Robertom Ficom.

Neskôr vystúpi na pôde Ekonomickej univerzity s prednáškou na tému Slovensko v srdci Európy. Univerzita mu udelí titul doctor honoris causa.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Monika Smolková

Smolková: Za vzťahy s Ukrajinou sú zodpovední Barroso a barónka Ashtonová

Aký máte názor na to ako pán Juncker poskladal Komisiu? – Myslím, že mal šťastnú …

Consent choices