Róbert Fico a José Manuel Barroso.
Róbert Fico a José Manuel Barroso. PHOTO: European Union, 2014

Prelomová dohoda je podpísaná! Plyn na Ukrajinu cez Slovensko potečie

Robert Fico a José Manuel Barroso.
Robert Fico a José Manuel Barroso. PHOTO: European Union, 2014.

Európska komisia víta podpis memoranda o porozumení, ktoré umožní nasmerovať toky plynu zo Slovenska na Ukrajinu. K podpisu došlo včera popoludní v Bratislave. José Manuel Barroso, predseda Európskej komisie, sa zúčastnil slávnostného aktu spolu so slovenským premiérom Robertom Ficom a ukrajinským ministrom pre energetiku Jurijom  Prodanom. Komisia zohrala pri rokovaniach, ktoré viedli k prelomovému rozhodnutiu, úlohu sprostredkovateľa. Okrem memoranda príslušní prevádzkovatelia plynovodov – slovenský podnik Eustream a ukrajinská spoločnosť Ukrtransgaz – podpíšu rámcovú dohodu o prepojení, ktorá bude obsahovať technické detaily dohodnutého riešenia.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal: „Srdečne blahoželám všetkým zúčastneným stranám k prielomu v rokovaniach o tokoch plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Je to významný prvý krok k diverzifikácii dodávok plynu pre Ukrajinu a dôležitý príspevok k posilneniu energetickej bezpečnosti východnej Európy, ale aj EÚ ako celku. Zároveň je dôkazom, že EÚ je pevne odhodlaná podporiť ukrajinské energetické odvetvie. Svedčí o tom aj hospodársko-finančný balík, ktorý Únia expresne poskytla Ukrajine v ostatných týždňoch. Chcel by som poďakovať komisárovi pre energetiku p. Oettingerovi a jeho tímu za mimoriadne zásluhy, ktoré majú na dosiahnutí dnešnej dohody.“

Viac..  EÚ vyzýva členské štáty na dôraznejšie kroky proti kardiovaskulárnym ochoreniam

Komisár pre energetiku Günther Oettinger uviedol: „Dnešná dohoda je ozajstným míľnikom. Je to prvý krok k nasmerovaniu plynových tokov zo Slovenska na Ukrajinu, ktorý posilňuje väzby medzi energetickým trhom EÚ a Ukrajinou. Plyn cez Slovensko bude znamenať výrazné navýšenie objemov, ktoré už Ukrajina dováža z Maďarska a Poľska. Dodávky z členských štátov EÚ poskytujú Ukrajine prístup k plynu za ceny určované podľa zásad spravodlivosti a transparentnosti. V tomto ohľade je dôležité, aby Ukrajina, a to najmä ako člen Energetického spoločenstva, urobila rýchle pokroky pri zosúlaďovaní svojho právneho a regulačného rámca s právnymi predpismi EÚ. Tým sa zvýši dôvera investorov a krajine to pomôže zmodernizovať energetické odvetvie.“

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ a Mercosur: došlo k prelomovej dohode

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a jej partneri zo štyroch krajín združenia Mercosur …

Consent choices