Európska centrálna banka blufuje, investori zatiaľ veria

mario draghi
Mario Draghi. PHOTO: Flickr.

V ECB bolo minulý týždeň ponuro. Úroveň nadmernej likvidity, teda hotovostného „nárazníku“ v eurosystéme, prvý krát od septembra 2011 klesla pod 100 miliárd.

Naposledy bola odpoveďou reakcia v podobe poskytnutia viac ako 1 000 miliárd eur pôžičiek finančným inštitúciám cez dve kolá programu dlhodobých pôžičiek LTRO. Všetci čakajú na to, čo ECB urobí, nielen v súvislosti s týmto faktom, ale s celkovou ekonomickou situáciou.

Mario Draghi naznačil, že ECB je pripravená začať nakupovať aktíva rôzneho druhu, a tak nalievať do ekonomiky nové peniaze. Európska centrálna banka s touto kartou blufuje už takmer dva roky a investori zatiaľ veria. Vďaka tomu ide Európe zadlžovanie hladšie ako kedykoľvek pred tým. No príde moment, keď investori budú chcieť ukázať karty. V tom prípade ECB buď prizná bluf a financmajstri členských štátov zaplačú, alebo začne skutočne nakupovať za novovytlačené peniaze.

Viac..  Michal Wiezik: Prírodný turizmus vie byť násobne ekonomicky výkonnejší ako akákoľvek ťažba dreva. VIDEO

O ram

Odporúčame pozrieť

Európska centrálna banka

Štyria z desiatich zamestnancov ECB trpia syndrómom vyhorenia

Počet zamestnancov Európskej centrálnej banky (ECB) trpiacich syndrómom vyhorenia v posledných rokoch neustále stúpa a …

Consent choices