Moskva a Berlín rozhodujú o Kyjeve

ukrajina boje
PHOTO: Flickr.

Ukrajinské jednotky znovu dobyli radnicu v prístave Mariupol, ktorú v utorok obsadili proruskí rebeli. V meste sa naďalej bojuje. Kvôli situácii na Ukrajine sa v stredu stretnú vysokí predstavitelia v Moskve, Berlíne a Kyjeve, aby našli riešenie. Zvláštny emisár Jeffrey Fetlman bude rokovať v Kyjeve, kancelárka Angela Merkelová pozvala ukrajinského politika Petra Porošenka do Berlína a v Moskve bude rokovať ruský prezident Vladimir Putin s predsedom OSBE Didierom Burghalterom.

Neschválili referendum

Ukrajinský parlament neschválil návrh na usporiadanie referenda o územnej celistvosti a decentralizácii moci v krajine. Išlo o požiadavku separatistov na východe Ukrajiny, ktorú podporila aj Strana regiónov zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča a komunisti. Vypísanie všeľudového hlasovania podporilo 154 poslancov, na schválenie návrhu však bolo potrebných až 226 hlasov. „Za 154. Zamietnuté. Vďakabohu!“ napísal na svojom Facebooku poslanec vládnej strany Baťkivščyna (Vlasť) Oleksandr Bryhynec. „Musí byť usporiadané, ale nie počas vojny,“ uviedol.

Proruskí politici ako aj separatisti na východe Ukrajiny chceli referendum vypísať na 25. mája, teda na deň, keď sú v krajine naplánované prezidentské voľby. „Nemôžete usporiadať referendum so samopalmi namierenými na vás. To je to, čo urobil (nacistický vodca Adolf) Hitler v Rakúsku, (sovietsky vodca Josif) Stalin v Pobaltí a (ruský prezident Vladimir) Putin na Kryme,“ citujú Bryhynca ukrajinské médiá.

Tvrdé boje

Napätie na východe krajiny stále pokračuje. Ukrajinská vláda v utorok nariadila uzavrieť letisko v Donecku na nepokojnom východe krajiny.

Stalo sa tak potom, čo ukrajinská armáda vystupňovala protipovstaleckú operáciu v Slavjansku, kde počas pondelkových bojov zahynulo údajne viac ako 30 proruských separatistov a štyria vojaci.

Hovorkyňa letiska v Donecku vyhlásila, že nemá informácie o tom, ako dlho výluka potrvá. Kyjev doposiaľ tiež neposkytol bližšie informácie.

Zatiaľ nie je jasné, či uzávierka súvisí s vojenskou operáciou, ktorú armáda v pondelok v Slavjansku zosilnela. Armáda aj povstalci v pondelok hlásili tvrdé boje, do ktorých boli nasadené aj ťažké zbrane.

„Odhadujeme, že teroristi stratili viac ako 30 ľudí,“
 uviedol v utorok ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov. Ukrajinská vláda označuje proruských separatistov za teroristov.

Viac..  Ivan Štefanec: Spotrebitelia ušetria a množstvo odpadu poklesne

Avakov tiež povedal, že medzi mŕtvymi radikálmi je aj veľa ľudí z Krymu a Ruska vrátane Čečencov. Kyjev tvrdí, že pri posledných stretoch v Slavjansku prišiel o štyroch vojakov a ďalších 20 utrpelo zranenia.

Rokovania v troch mestách

Zastavenie násilností na východe Ukrajiny a urovnanie vyostrenia konfliktu bude v stredu predmetom ďalších diplomatických rozhovorov. V Moskve sa ruský prezident Vladimír Putin stretne so švajčiarskym predsedom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Didierom Burghalterom, ktorého krajina momentálne OBSE predsedá. V Berlíne bude popoludní Ukrajina témou schôdzky kancelárky Angely Merkelovej s ukrajinským politikom Petrom Porošenkom.

Rusko v posledných dňoch úlohu OBSE v ukrajinskej kríze často pripomína a označuje európsku platformu za vhodný základ diplomatických rokovaní. O sprostredkovaní politického dialógu znepriatelených strán sa snaží aj OSN, ktorej zvláštny emisár Jeffrey Feltman bude v stredu v Kyjeve.

Kancelárka Merkelová si do Berlína pozvala ukrajinského „čokoládového kráľa“ Petra Porošenka, zámožného podnikateľa, ktorý je hlavným favoritom májových prezidentských volieb. Nemecko a ďalšie západné krajiny hlasovanie podporujú a považujú ho za šancu k upokojeniu medzi ukrajinským východom a západom. Rusko tvrdí, že usporiadanie volieb v podmienkach „ozbrojenej intervencie“ ukrajinskej armády na východe krajiny nedokáže stabilizovať krajinu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

ukrajina-eu

Februárový samit EÚ s Ukrajinou sa uskutoční v Kyjive

Samit Ukrajiny a Európskej únie (EÚ) sa uskutoční 3. februára v Kyjive. V pondelok o …

Consent choices