V Donecku hlasovalo pre samostatnosť takmer 90 percent ľudí

separatisti ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Pre samostatnosť Doneckej oblasti sa v nedeľnom separatistickom referende vyslovilo viac ako 89 percent ľudí. Podľa agentúr AFP a DPA to oznámil predseda miestnej volebnej komisie. Účasť voličov dosiahla takmer 75 percent. Separatisti chcú po oznámení výsledkov vytvoriť vlastné štátne orgány.

Volebná účasť 74,87 percenta

Doneckí obyvatelia odpovedali na otázku „Podporujete nezávislosť Doneckej ľudovej republiky?“ Podľa šéfa komisie Romana Ljagina zvolilo možnosť „áno“ 89,07 percenta ľudí, zatiaľčo pre „nie“ sa rozhodlo 10,19 percenta. Volebná účasť podľa neho dosiahla 74,87 percenta.

Nedeľné hlasovania doprevádzali ozbrojené strety, chaotická organizácia a neregulérnosti. Počas streľby v meste Krasnoarmejsk pri Donecku zomrel podľa agentúry Reuters najmenej jeden človek.

Protiteroristická operácia pokračuje

Vodca doneckých separatistov Denis Pušilin v nedeľu prehlásil, že oblasť čo najskôr po zverejnení výsledkov ustanoví svoju vládu a ďalšie správne orgány. „Všetky vojenské jednotky na našom území budú po vyhlásení výsledkov považované za nelegálne a označené za okupantov,“ povedal.

Ukrajinský prezidentský úrad napriek tomu oznámil, že vládne jednotky ďalej pokračujú v „protiteroristickej operácii“ zameranej proti ozbrojeným separatistom a že se táto operácia v niektorých oblastiach východnej Ukrajiny dostala do svojej záverečnej fázy.

Referendum neuznajú

Predstavitelia mnohých európskych krajín a USA upozorňovali, že neústavné referendum neuznajú. Situáciu bude v pondelok v Kyjeve riešiť prezident EÚ Herman Van Rompuy. Rusko bolo vo svojich vyjadreniach doteraz pomerne opatrné a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil, že prezident Vladimir Putin sa k referendu vyjadrí potom, čo zanalyzuje jeho výsledky.

Viac..  M. Lexmann: Opraviteľnosť výrobkov šetrí naše peňaženky, ale aj životné prostredie

Stály predseda Európskej rady v pondelok pricestuje na oficiálnu návštevu Ukrajiny, kde bude s najvyššími predstaviteľmi tamojšej dočasnej vlády debatovať o spôsoboch stabilizácie napätej situácie a organizácii májových prezidentských volieb.

Federalizácia krajiny

Belgický expremiér ako jeden z najvyšších predstaviteľov únie si od návštevy sľubuje vytvorenie národného dialógu a zastavenie násilia na východe krajiny. Van Rompuya do Kyjeva pozval dočasný premiér Arsenij Jaceňuk, ktorý by zase spolu s ďalšími členmi vlády v utorok mal prísť do bruselského sídla bloku. Ten chce Kyjevu pomôcť aj ekonomicky v podobe úverov v celkovej hodnote 11 miliárd eur.

EÚ spolu s USA dúfajú, že prezidentské voľby plánované koncom mája ukončia nepokoje na východe Ukrajiny. Problémy s voľbami má však susedné Rusko, ktorého vláda navrhuje ukončenie ozbrojených operácii proti proruským povstalcom v pohraničných regiónoch. Hlasovaniu by podľa Moskvy mala predchádzať aj debata o novej podobe ústavy. Moskva totiž navrhuje federalizáciu krajiny v záujme väčších právomoci pre regióny s etnickými Rusmi.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Denné dodávky plynu do Európy od ruského plynárenského koncernu Gazprom klesli za prvú polovicu novembra …

Consent choices