eduard kukan
Eduard Kukan, slovenský europoslanec. PHOTO: © European Union 2014 EP

Europoslanec Kukan: Slovensko by malo aktívne podporovať Ukrajinu

eduard kukan
Eduard Kukan, slovenský europoslanec. PHOTO: © European Union 2014 EP

Europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa dnes v Prešove stretol s generálnou konzulkou Ukrajiny Oľgou Benč. Cieľom stretnutia, ktoré inicioval europoslanec, bola diskusia o situácii na Ukrajine a  jej možných dopadoch na východné Slovensko. Eduard Kukan sa tiež zaujímal o najčastejšie problémy, ktorým momentálne čelia Ukrajinskí občania pri návšteve Slovenska.

„Ukrajina je prioritou susedskej politiky EU, pri ktorej by Slovensko malo aktívne vystupovať. Len taký prístup nám umožní zmenšenie dopadov Ukrajinskej krízy na tie oblasti Slovenska, ktoré sú na to najviac citlivé,“ povedal europoslanec, ktorý je členom zahraničnopolitického výboru Európskeho parlamentu.

Pri otázke možného prílivu ukrajinských utečencov na Slovensko zdôraznil, že Slovensko by nemalo mať obavy z takejto situácie. „Pokiaľ by to bolo potrebné, v  Európskej únii máme mechanizmy, ktoré môžeme v prípade zvýšenia žiadostí o azyl využiť. Osobne si však myslím,  že to nebude najbližšej dobe potrebné. Mali by sme sa skôr zamerať na aktívnu podporu Ukrajiny a využiť naše skúsenosti hľadaní diplomatického riešenia tejto krízy,“ upresnil.

Viac..  Eugen Jurzyca: Čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu počas tohto mandátu

Kukan, ktorý bol v Európskom parlamente spravodajcom k finančnému nástroju susedskej politiky, sa taktiež zaujímal o fungovanie cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Ukrajinou. “V Únii sme dokázali presadiť navýšenie prostriedkov na projekty, ktoré by mali slúžiť rozvoju takejto spolupráce. Pevne verím, že tieto prostriedky prispejú k zvýšeniu našich spoločných aktivít. Mali by s  toho prospech ako naše tak Ukrajinské firmy,” uzavrel po stretnutí.

O ram

Odporúčame pozrieť

Eurokomisia pozitívne zhodnotila Plán pre Ukrajinu, umožní to miliardové platby

Európska komisia (EK) v pondelok prijala návrh vykonávacieho rozhodnutia Rady EÚ, ktorý pozitívne hodnotí Plán …

Consent choices