Výkonným vysávačom odzvonilo. Brusel ich zakázal

vysavac
PHOTO: Flickr.

Európska únia plánuje stiahnuť vysávače s najväčším výkonom z obehu. Hlučné spotrebiče nahradia úspornejšie modely. Cieľom je znížiť energetickú náročnosť domácností.

Rovnaký efekt

Vysávače spotrebujú veľké množstvo energie. V prípade vyššieho príkonu ju nedokážu využiť. Od prvého septembra tohto roku bude maximálny príkon vysávačov 1 600 W, od 2017 sa zníži na 900 W.

Vysávače podľa špecialistu Petra Šišku využívajú energiu na vyšší hluk a výrobu tepla, ktoré zo spotrebiča vychádza. Nízkoenergetické vysávače túto energiu využívajú efektívnejšie. Dokážu byť tichšie a vysávajú rovnako účinne,“ vysvetľuje odborník.

Drahšie kúsky

Vysávače, ktoré šetria energiu, sú dostupné vo všetkých predajniach. Poznávacím znamenám je kombinácia zelenej farby, ktorá znamená EKO. Stretávajú sa s nedôverčivosťou zákazníkov. Dôvodom je aj vyššia cena.

Viac..  Michal Wiezik: Parlamentný návrh o nových genomických technikách vnímam negatívne

Energeticky úsporný vysávač zohľadňuje hlučnosť, savosť a počet prachových častíc v ovzduší. Na kúpu vysávača so silným príkonom je ešte čas. Predajcovia sa zbavujú spotrebičov zo starých zásob.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

lexmann

Miriam Lexmann: Podporujem predĺženie dvojročnej záruky na dlhšie obdobie

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Právo …

Consent choices