Neoficiálne výsledky: Politické strany sa tešia zo získaných mandátov

hemicycle
Európsky parlament. PHOTO: Flickr.

Slováci už po tretíkrát volili v sobotu 25. mája poslancov do Európskeho parlamentu. O trinástich zástupcoch Slovenska mohlo až do 22:00 rozhodnúť v 5 946 volebných okrskoch približne 4,4 milióna voličov. Oficiálne výsledky budú v nedeľu po 23:00 hod.

Kresťanskodemokratické hnutie by malo mať na základe výsledkov paralelného sčítavania hlasov v sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu opäť dvoch poslancov, ako je to aj v súčasnom funkčnom období.

V Bruseli by mali naďalej pôsobiť Anna Záborská a Miroslav Mikolášik. „Som rád, že Kresťanskodemokratické hnutie obhájilo svoje pozície v Európskom parlamente zvolením dvoch skúsených poslancov, ktorí budú reprezentovať KDH,“ uviedol poslanec parlamentu za KDH Pavol Abrhan.

NOVA má jeden mandát

Zvolenie do Európskeho parlamentu považuje aj Jana Žitňanská za úspech NOVA a celej trojkoalície NOVA, OKS a KDS. Mnohí slovenskí europoslanci sú podľa nej veľmi kvalitní. Dobrým signálom pre Slovensko je, že sa do Bruselu nedostali extrémistické strany.

Žitňanská akceptuje rozhodnutie voličov, ktorí ju preferenčnými hlasmi predradili pred lídra kandidátky Jozefa Kollára. „Určite podpora od Ivety Radičovej mohla povzbudiť mnohých voličov. Ešte raz jej preto ďakujem,“ povedala Žitňanská.

Výsledky podľa paralelného spočítavania hlasov, ktoré robili viaceré strany, dopadli pre trojkoalíciu podľa Kollára veľmi pozitívne. Z pohľadu parlamentných volieb v roku 2016 je to podľa neho nádejný výsledok.

Negatívne ho však prekvapila účasť. Kollár si myslí, že vplyv na to, že Žitňanská sa „prekrúžkovala“ pred neho mohla mať aj skladba trojkoalície, keďže každý volič mal dva preferenčné hlasy. „Blahoželám Jane Žitňanskej,“ dodal.

SMK sa teší z výsledku

Ak aj oficiálne výsledky potvrdia, že SMK získala v eurovoľbách viac percent ako Most-Híd, líder kandidátky SMK Pál Csáky to s úctou vezme na vedomie. Je mu však trošku ľúto, že kampaň v maďarskom jazyku bola dosť špinavá. „Objavili sa anonymné letáky, ktoré chceli osočiť moju osobu. Vážim si, že naši voliči sa nenechali ovplyvniť týmto negatívnym javom,“ povedal.

Zisk jedného kresla v Európskom parlamente je podľa Csákyho potešujúca správa pre celé SMK. „Je v tom veľa práce. SMK bola nútená reorganizovať štruktúry. Prešiel som za tri týždne skoro 10 000 kilometrov a od začiatku tohto roka 32 000 km. Snažili sme sa stretnúť s maximálnym počtom ľudí. Zdá sa, že taktika bola úspešná,“ povedal Csáky s tým, že ďakuje všetkým, ktorí SMK v úsilí pomohli.

Viac..  Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na dôslednejšie uplatňovanie práv detí

Z výsledkov paralelného sčítania výsledkov volieb do Európskeho parlamentu vyplýva, že Pál Csáky by mal byť europoslancom za SMK. Jedného europoslanca by mal mať aj Most-Híd.

SDKÚ-DS späť na scéne

Výsledok pre SDKÚ-DS v eurovoľbách podľa predsedu strany Pavla Freša potvrdzuje rastúci trend dôvery od nástupu nového vedenia SDKÚ-DS. Ako povedal, je to dôvera v predstaviteľov SDKÚ-DS, ktorí sa riadia zdravým rozumom a majú skúsenosti z Bruselu.

„Zároveň citeľný ústup ľavice na Slovensku,“ zdôraznil s tým, že eurovoľby podporili brejk po prezidentských voľbách. „Je to ďalšia porážka Smeru-SD, ale aj šanca pre pravicu na vytvorenie alternatívy,“ vyhlásil. SDKÚ-DS podľa výsledkov paralelného sčítania hlasov získala v Bruseli dva mandáty.

Podľa týchto výsledkov Eduard Kukan prekrúžkoval Ivana Štefanca, ale v Európskom parlamente budú obaja. „Neoficiálne výsledky ma potešili. Bolo to príjemné prekvapenie. Je to zadosťučinenie za prácu, ktorú som robil. Je to záväzok,“ povedal Kukan. Voličom chce dokázať, že dôveru si veľmi váži.

Štefanec poďakoval voličom za účasť vo voľbách a dôveru, ktorá ho zaväzuje. „Tak ako doteraz chcem aktívne pracovať v európskej politike. Teší ma, že mi ľudia dali dôveru pracovať na európskej úrovni,“ povedal. Štefanec teraz musí trénovať na dlhú cyklistickú trať, lebo pôjde do Bruselu na prvé zasadanie Európskeho parlamentu na bicykli. „Ja plním sľuby,“ uviedol. Kukanovi, ktorý ho prekrúžkoval, gratuluje a teší sa na spoluprácu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices