Rebeli zostrelili ukrajinský vrtuľník s generálom, dvanásť mŕtvych

ukrajina1
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Vo východoukrajinských mestách Slavjansk a Kramatorsk sa začala rozsiahla ofenzíva ukrajinskej armády s nasadením delostrelectva a letectva. Separatisti zostrelili armádny vrtuľník. Dvanásť osôb prišlo o život vrátane generála, píše The Daily Telegraph.

Nezvestní pozorovatelia

Ukrajinská armáda podľa informácií útočí na Slavjansk z raketových batérií Grad. Ulicami oboch miest prechádzajú vozy záchrannej služby. Povstalci sa vraj ukryli do obytných štvrtí, nefungujú mobilné siete, píše The Daily Telegraph.

Samozvaný ľudový starosta mesta Slavjansk na nepokojnom východe Ukrajiny vo štvrtok oznámil, že štvoricu nezvestných pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zadržiavajú miestni povstalci. Skupina je podľa neho v bezpečí a mali by ju čoskoro prepustiť.

OBSE stratila kontakt

Tlačová agentúra Interfax priniesla vyjadrenie Vjačeslava Ponomarjova niekoľko dní po tom, ako medzinárodná organizácia so sídlom vo Viedni stratila s pozorovateľmi kontakt.

Slovenský pracovník OBSE, ktorého zatkli proruskí separatisti je na slobode. Prepustili aj jeho ďalších 10 kolegov. Stalo sa to vo večerných hodinách v okolí mesta Tores.

Ponomarjov nestanovil žiadne podmienky prepustenia pozorovateľov, ktorí boli podľa neho príliš „horliví“ a neuposlúchli radu jeho mužov, aby necestovali naprieč regiónom.

Úlohou pozorovateľskej misie na Ukrajine je sledovať bezpečnostnú situáciu po marcovom pričlenení Krymu k Rusku a vypuknutí separatistickej vzbury v ďalších oblastiach s vysokým podielom rusky hovoriacich obyvateľov.

Pozorovatelia OBSE dozerali aj na nedeľňajšie prezidentské voľby, v ktorých zvíťazil magnát Petro Porošenko.Ten sľubuje vyriešenie krízy prostredníctvom rokovaní, na druhej strane však podporuje pokračovanie vojenskej operácie proti ozbrojeným separatistom.

Viac..  Zastavme epidémiu: Deň boja proti násiliu páchanému na ženách

Uväznený v Donecku

Vyslaný reportér TV JOJ Martin Krpač uviazol v Donecku. V utorok separatisti zablokovali cesty vedúce do aj z Donecka a nemohol preto odletieť.

„Mal som kúpenú letenku na 11:40 do Kyjeva, nikam som neodletel,“ opísal reportér TV JOJ Martin Krpač. Všetky cesty vedúce z a do Donecka obsadili separatisti. Železničná stanica je pre pondelkové útoky uzatvorená.

Fašistická hydra

Vodcovia povstaleckých ľudových republík v Doneckej a Luhanskej oblasti sa obrátili na svetové spoločenstvo so žiadosťou o okamžitú pomoc v boji s fašistickou hydrou živenou a riadenou USA. Podľa ich slov sa nezastaví pred ničím.

Strety na Ukrajine môžu podľa autorov viesť k novej svetovej vojne. Dokument sa odvoláva na víťazstvo Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne. Zdôrazňuje, že východoukrajinskí vzbúrenci sú pripravení brániť svoju vlasť so zbraňami v rukách.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices