
Rozpočet Európskej únie predstavuje neuveriteľných 960 miliárd eur. Z týchto zdrojov môže Európa čerpať nasledujúcich sedem rokov. Finančný balík sa v súčasnosti zameriava hlavne na tvorbu nových pracovných miest a rast životnej úrovne jednotlivých členských štátov. Do spoločnej pokladnice najviac prispievajú vyspelé ekonomiky Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie.
Na konečnej podobe veľkého finančného rámca sa podieľajú tri zložky. Ide o percento hrubého národného dôchodku členských štátov, colné poplatky za dovoz výrobkov do Únie a určité percento príjmu z DPH. Európsky rozpočet je však o rovnováhe, a preto sa niektorým veľkým krajinám vracia časť ich príspevku späť.
O tom, kde končia peniaze, rozhodujú všetky tri inštitúcie. Každému odvetviu či oblasti sa pridelí určitá suma na 7-ročné obdobie. Najväčšie výdavky má spoločná poľnohospodárska politika, ktorá stojí daňových poplatníkov 312 miliárd eur.
Nekonečné boje zvádzali krajiny v otázke financovania európskeho rozpočtu. Aby Európa prosperovala, Parlament zamietol znižovať svojim členom investície. Prijateľnou alternatívou je daň z finančných transakcií, ktorá dopĺňa súčasný systém.
Viac sa dozviete v priloženom videu.