Na Ukrajine je vyhlásený štátny smútok, bojuje sa ďalej

ukrajina
PHOTO: Flickr.

Povstalci vo východoukrajinskom Slavjansku sa v nedeľu pokúsili preraziť obkľúčenie a zaútočili na kontrolné posty bojovníkov Národnej gardy. Oznámilo to v Kyjeve riadenie ukrajinskej protiteroristickej operácie. Útok radikálov sa nepodaril, na mieste zostali traja mŕtvi. Prestrelky a mínometné ostreľovanie hlásili ukrajinské médiá aj z Luhanska.

Na Ukrajine bol v nedeľu vyhlásený štátny smútok za obete sobotného zostrelenia armádneho lietadla na luhanskom letisku. Tragédia si vyžiadala 49 obetí. Prezident Petro Porošenko pohrozil útočníkom tvrdou odvetou, podľa niektorých ukrajinských médií v kyjevskom parlamente silnejú volania po vyhlásení výnimočného stavu vo východných regiónoch.

Lietadlo si zostrelili sami

Na pravé poludnie si Ukrajinci uctili pamiatku mŕtvych minútou ticha. Vlajky na štátnych budovách boli spustené na pol žrdi, televízne kanály zrušili vysielanie zábavných programov.

Proruskí radikáli v nedeľu rozšírili informáciu, že dopravné lietadlo Il-76 si v sobotu mohla na luhanskom letisku zostreliť ukrajinská armáda sama. „Na letisku trvajú prestrelky už týždeň, bojujú medzi sebou vojaci z Lvova a Dnepropetrovska,“ uviedla podľa agentúry ITAR-TASS tlačová služba povstalcov. „V zostrelenom lietadle leteli dnepropetrovskí výsadkári. Vojaci zo Lvova možno chceli zmeniť pomer síl,“ tvrdí tlačová služba.

Viac..  Europoslanci vyzvali EÚ, aby podporovala občanov v neliberálnych systémoch

Streľba v noci

Samozvaná Luhanská ľudová republika sa ale už v sobotu k útoku na ukrajinské lietadlo prihlásila. Jej hovorkyňa Oksana Čigrinová uviedla, že armádny stroj porušil nariadení ľudového gubernátora Valerija Bolotova o bezletovej zóny nad Luhanskom. V Bolotovove rozkazu sa údajne uvádza, že proti narušiteľom majú byť prijaté príslušné opatrenia.

Na luhanskom letisku sa strieľalo aj v noci na nedeľu. Povstalci podľa agentúry Unian letisko dvakrát ostreľovali z granátometov a veľkorážnych guľometov. Útok nespôsobil žiadne straty, armáda odpovedala paľbou z mínometov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Vyhlásenie Zastúpenia EK na Slovensku k tragickej udalosti v Bratislave

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám a blízkym obetí streľby na Zámockej …

Consent choices