Zlepšenie je v nedohľadne. Aspoň tak sa vyjadril Mario Draghi pred nedávnom o ponechaní úrokových mier na historických, dokonca negatívnych minimách. Údajne minimálne ešte dva a pol roka. Zároveň však ubezpečil, že hneď ako bude všetko v poriadku sa sadzby dvihnú.
Ale kto si bude pamätať jeho slová po dva a pol roku? Nikto. Každopádne o zvýšení sadzieb v prípade toho, že sa všetko zlepší sa hovorilo už viac krát a aj tento krát mu trhy veria. Veď od čoho iného by tu bola ECB, keby nezachraňovala zadlžené štáty, ktoré sa vďaka jej sadzbám môžu naďalej zadlžovať bez potrebných reforiem.
Z negatívnych úrokových mier ECB si chce vziať inšpiráciu opätovne španielska vláda, ktorá už v roku 2013 uvažovala o zavedení dane z bankových vkladov a podľa lokálnych médií uvažuje o tom opätovne. Daň by sa mala vzťahovať na vklady nad 100 tis. euro a zároveň by nemala byť veľmi vysoká a veľmi blízko nule. Ale takto začínala aj federálna daň z príjmu v USA. Takže politikom by som v tom veľmi neveril.
Nemeckí daniari zas zabavili kontajner, ktorý obsahoval údaje o vkladoch nemeckých občanov na Kajmanských ostrovoch, kde má sídlo pobočka nemenovanej švajčiarskej banky. Áno, aj toto je dnes bankový sektor, v ktorom čoraz častejšie vysvitá, že bankové tajomstvo nie je už to, čo bývalo. Ideálna príležitosť pre niečo nové, čo len tak niekto nenájde v kontajneri. Trebárs aj pre bitcoiny, resp. skôr pre niektoré alternatívne kryptomeny.
Čínsky príbeh o viac krát založených komoditách sa pomaly vyvíja ďalej. Tento krát sa preľakli aj banky, ktoré komodity v Číne skladovali a voči ktorým poskytovali financie. Ako to už býva, poskytnutých financií a potvrdeniek ku komoditám je viac ako komodít na sklade. Ako sme písali už minulý týždeň vyzerá to, že chýba minimálne 100 tis. ton hliníka.
Prípad si nevšíma už len blogosféra, ale i hlavné médiá a viaceré banky, ktorých sa problém týka, odporučili svojim klientom presunúť komodity do bezpečnejších a prísnejšie regulovaných a kontrolovaných vôd na London Metal Exchange. Aby nebolo toho mála dokonca sa tento týždeň objavila i správa o tom, že financie boli poskytované aj voči zlatu. Všetko by bolo v poriadku, keby bolo zlato pravé a nie falšované.
Čínski audítori odhalili, že sa poskytli firmám financie voči falšovanému zlatu v hodnote cca. 15 mld. USD, pričom podvodníci zarobili na týchto transakciách slušných 900 mil. USD. S týmito prípadmi falšovania kolaterálu existuje už aj prvá obeť. Nie. Nikto nebol z finančného sektora zatknutý. Jediné čo sa udalo bol výskok riaditeľa štátnej firmy Tongling Nonferrous Metals Group, ktorá sa zaoberá primárne obchodovaním medi. Bohužiaľ nevyskočil od radosti, ale pre istotu z okna.
Komentár pripravil Matúš Pošvanc, Nadácia F.A.Hayeka.