SIS varuje pred cestovaním do 13 krajín, medzi nimi aj na Ukrajinu

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Slovenská informačná služba (SIS) varuje Slovákov pred vycestovaním do nepokojných oblastí v trinástich štátoch sveta, medzi nimi aj do susednej Ukrajiny.

„SIS dôrazne varuje slovenských občanov pred takzvanou adrenalínovou alebo dobrodružnou turistikou v krízových oblastiach s pretrvávajúcimi vojenskými konfliktami a napätím,“ povedal hovorca SIS Branislav Zvara. Slováci by podľa neho mali zvážiť cestu aj do Afganistanu, Alžírska, Egyptu, Etiópie, Iraku, Iránu, Izraela a pásma Gazy, Jemenu, Kene, Lýbie, Pakistanu a Sýrie.

Varujú pred Ukrajinou

V súvislosti s pokračujúcimi ozbrojenými konfliktami a bojmi medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vojskami SIS neodporúča cestovať do regiónov na východe a juhu Ukrajiny. „V prípade vycestovania na územie Ukrajiny SIS odporúča občanom Slovenska vyhýbať sa oblastiam so zvýšeným napätím a rizikom lokálnych ozbrojených konfliktov, v prípade nutnosti vyhľadať pomoc zastupiteľského úradu SR na Ukrajine,“ tvrdí Zvara. Ukrajina je zároveň jedinou európskou krajinou, pred ktorou tajná služba varuje.

Do Afganistanu neodporúčajú cestovať pre dlhodobo zhoršenú bezpečnostnú situáciu v krajine. „Vážnou hrozbou pre zahraničných turistov sú únosy, ktoré robia ozbrojenci v celom Afganistane, vrátane Kábulu a okolitých oblastí,“ hovorí Zvara.

Pozor aj na Egypt

Teroristické útoky hrozia aj v Alžírsku, Etiópii, Jemene, Keni, Pakistane a v Iraku. „Návštevníkom Iraku hrozí taktiež vysoké riziko únosu, pričom väčšina týchto násilných činov je realizovaná zločineckými skupinami, ktoré chcú týmto spôsobom získať výkupné. Značný počet obetí únosov nakoniec neprežije,“ dodal Zvara.

Turisti by podľa SIS mali zvážiť aj cestu do Egypta. Situácia v egyptských turistických strediskách na pobreží Červeného mora je stabilizovaná, vyhýbať sa však treba fakultatívnym výletom, keďže aj v Egypte je prítomný terorizmus, dodáva SIS.

Viac..  Komisia uverejňuje správu o stave Schengenu s prioritami na nasledujúci rok

Výlet do Lýbie

Tajná služba upozorňuje aj na Irán, kde už v minulosti viackrát zadržali Slovákov. „SIS upozorňuje turistov, aby si ešte pred cestou do Iránu dôkladne naštudovali všetky podmienky a relevantné právne predpisy týkajúce sa pobytu v Iráne, ktoré sú dostupné na internetových stránkach ministerstva zahraničných vecí a aby sa nimi dôsledne riadili a dodržiavali ich.“ Do Izraela a pásma Gazy treba podľa tajnej služby tiež zvážiť cestovanie vzhľadom na izraelsko-palestínsky konflikt. Neprehľadná a extrémne nebezpečná bezpečnostná situácia je v Líbyi, prepukli nové boje medzi islamistickými skupinami pôsobiacimi proti súčasnému mocenskému aparátu.

„SIS všetkým občanov SR, ktorí sa ešte v Líbyi z akýchkoľvek dôvodov nachádzajú, odporúča, aby krajinu podľa možností čo najskôr opustili.“ Nebezpečný môže byť aj výlet do Sýrie, kde pokračuje občianska vojna.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk / Richard Juriš.

O ram

Odporúčame pozrieť

cestovanie

DiscoverEU: Mladí Európania sa môžu opäť hlásiť o preukazy na cestovanie zadarmo

Európska komisia (EK) v utorok spustila posledné kolo podávania prihlášok v rámci iniciatívy DiscoverEU. Skončí …

Consent choices