Demonštranti na východe Ukrajiny strhli sochu Lenina

socha lenina
Socha Lenina. PHOTO: Flickr.

CHARKOV – Účastníci demonštrácie za jednotnú Ukrajinu strhli v Charkove monumentálnu sochu boľševického vodcu Vladimira Iljiča Lenina. Podľa britskej BBC išlo o živelnú akciu. Strhnutie monumentu podporili aj úrady, ktoré na poslednú chvíľu vydali oficiálny pokyn k jeho zničeniu.

Na demonštrácii za udržanie jednotnej Ukrajiny sa v nedeľu večer v treťom najväčšom ukrajinskom meste zišlo niekoľko tisíc ľudí.

Časť z nich sa neskôr presunula na centrálne námestie Slobody, kde dvadsať metrov vysoká Leninova socha do nedeľného večera stála, píše BBC.

Nadšený dav

Podľa serveru Kyiv Post trvalo demonštrantom niekoľko hodín, kým obrovskú sochu strhli z podstavca. Najskôr jej narezali nohy a potom ju dostali pomocou lán dolu. Ich počin sledoval obrovský dav ľudí, ktorý strhnutie sochy mohutne oslavoval.

Gubernátor oblasti Ihor Balita pravdepodobne pod tlakom udalostí vydal na poslednú chvíľu pokyn k demolácii sochy. Ukrajinské médiá aj napriek tomu informovali o tom, že polícia zahájila vyšetrovanie kvôli vandalizmu.

Viac..  Von der Leyenová vyjadrila sústrasť rodinám humanitárnych pracovníkov WCK

Monumenty miznú

Okolo Leninovej sochy v Charkove bolo rušno už vo februári tohto roka, kedy sa v meste vyostrila konfrontácia medzi priaznivcami prezidenta Viktora Janukovyča a stúpencami novej štátnej moci. Na soche sa vtedy objavili hanlivé nápisy. Janukovyčovi zástancovia Lenina ozdobili ruskou trikolórou.

Leninove sochy na Ukrajine miznú od chvíle, kedy v Kyjeve začali protesty proti minuloročnej vláde, ktorá odmietla podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou. Celkom ich strhli viac ako sto.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices