Na Slovensko prúdi o polovicu menej plynu

fico
Robert Fico, slovenský premiér. PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Slovensko zaznamenalo pokles dodávok zemného plynu o 50 percent. Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovenský plynárenský priemysel (SPP) aj napriek takýmto zníženým dodávkam plynu naďalej garantuje plynulé dodávky pre domácnosti aj pre firmy.

„SPP okamžite reagoval na situáciu a mimoriadne nakúpil zemný plyn na spotovom trhu, ktorý postačuje na vykrytie súčasnej dennej spotreby,“ dodal Fico.

Premiér už oslovil slovenských veľvyslancov v najvýznamnejších krajinách, aby tie informovali o vývoji situácie s dodávkami plynu.

Zdražovať sa nebude

„Predovšetkým chceme koordinovať túto situáciu s Európskou komisiou, kde nevylučujem, že budeme vyvíjať tlak aj na osobné stretnutia, pretože Slovensko bude potrebovať spoluprácu v európskom priestore,“ uviedol Fico. Podľa neho plyn sa stal “predmetom politického súboja“.

Aj napriek kráteným dodávkam zemného plynu premiér neočakáva jeho zdražovanie pre slovenské domácnosti.

„V tomto prípade ide o pohrávanie sa s plynom a nie o jeho nedostatok. Na trhoch sa neobjavili žiadne náznaky zdražovania plynu. My naďalej rátame s tým, že regulačný úrad príjme cenové rozhodnutie, ktoré bude hovoriť o znížení cien plynu pre slovenské domácnosti,“ povedal Fico.

Rezervné toky sú pripravené

Plynulé dodávky plynu okrem premiéra garantujú aj samotní plynári. „Naďalej garantujeme plynulé a kontinuálne dodávky pre všetkých svojich zákazníkov od domácností až po veľké priemyselné podniky,“ povedal hovorca SPP Peter Bednár.

Viac..  Čína varuje EÚ pred uvalením sankcií na svoje spoločnosti v súvislosti s Ruskom

Okrem mimoriadnych nákupov na spotovom trhu sa plynári spoliehajú aj na zásobníky.„Zásobníky sú hlavným nástrojom na vykrytie dennej spotreby v zimnom období. Máme v súčasnosti v zásobníkoch uložených vyše 1,5 miliárd metrov kubických plynu. Vtláčanie plynu do zásobníkov bude pokračovať ešte do konca októbra,“ poznamenal Bednár.

Pripravené sú podľa plynárov aj reverzné toky s Rakúskom a s Českou republikou.

Na Slovensko prúdi z Ruska cez Ukrajinu menej plynu zhruba tri týždne. Slovenskí plynári najprv zaznamenali krátenie dodávok plynu o zhruba 10 percent, neskôr to bolo na úrovni 25 percent.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ dovoz ropy z Ruska zakázala, Saudská Arábia ale nakupuje vo veľkom s obrovskými ziskami

Popredný svetový vývozca ropy Saudská Arábia maximalizuje svoje zisky z rafinácie dovozom bezprecedentného množstva lacnej …

Consent choices