EÚ zriadila v Stredoafrickej republike darcovský fond Nádej

Stredoafrica republika
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska únia začala prvý z troch darcovských projektov pre Stredoafrickú republiku. „Bêkou” fond zriadila s podporou Francúzska, Nemecka a Holandska. „Bêkou” znamená v preklade z jazyka Sango, ktorý je jazykom v SAR, nádej. Počiatočný rozpočet je fondu vo výške 64 miliónov €, pričom Brusel sa bude snažiť  na budúci rok získať viac prostriedkov.

Projekt zabezpečí obyvateľom Stredoafrickej republiky lepší prístup k zdravotnej starostlivosti, vytváranie pracovných miest, obnovu poškodenej infraštruktúry v hlavnom meste Bangui. EÚ má v pláne tiež zlepšiť postavenie žien a pokúsiť sa o ich ekonomickú integráciu.

Prostriedky prvého projektu pôjdu na obnovu zdravotných zariadení v krajine, na vyškolenie nových lekárov, na nákup liekov a na podporu ministerstva zdravotníctva.

Druhý projekt bude zameraný na zlepšenie hospodárskych a sociálnych podmienok znevýhodnených štvrtí v Bangui. Počíta sa s obnovou kanalizácie, komunikácií, chodníkov a vodovodných sietí. Do projektu by mali byť zapojení aj miestni obyvatelia, ktorí budú odborne zaškolení.

Viac..  Europoslanci chcú znížiť dopyt a chrániť ľudí v prostitúcii

V treťom projekte sa vytvoria spoločenské priestory, ktoré ponúknu ženám poradenstvo a školenia v oblasti zdravia, výživy, riešenia konfliktov a psychologických konzultácií. Ženy sa okrem toho môžu naučiť aj ekonomickému hospodáreniu vďaka prístupu k finančným službám.

Európska únia sériu darcovských projektov začala ako reakciu na krízu, ktorá vypukla v SAR v roku 2012. Ide o spojenie humanitárnej pomoci s dlhodobou rozvojovou pomocou a tiež vojenskou pomocou, ktorá má zabezpečiť bezpečné prostredie. Tento krok schválila aj OSN.

O mon

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Spôsoby využitia umelej inteligencie sa musia obmedziť. EÚ chce jej využívanie regulovať

Podľa europoslancov nám pod pokrievkou tlie rozbuška, ktorá môže sledovať ľudí, vydávať sa za niekoho …

Consent choices