Lietadlo MH17 zostrelili proruskí separatisti, tvrdia nemeckí tajní

lietadlo
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BERLÍN – Nemecká tajná služba dospela k záveru, že za júlové zostrelenie malajzijského lietadla nad východnou Ukrajinou nesú zodpovednosť proruskí povstalci. V nedeľu zverejnené informácie portálom nemeckého týždenníka Spiegel hovoria, že Spolková spravodajská služba (BND) po dokončení detailnej analýzy dostupných údajov považuje za páchateľov tragédie separatistov.

Podľa šéfa Gerharda Schindlera, ktorý závery agentúry prezentoval minulý týždeň poslancom, sa povstalci zmocnili raketového systému BUK na ukrajinskej vojenskej základni a 17. júla ho neďaleko Donecku použili proti stroju Malaysia Airlines.

Fotografia ako podvrh

Výsledkom bola smrť takmer 300 ľudí vrátane štyroch Nemcov. BND taktiež zistila sfalšovanie jednej z fotografií ukrajinskou stranou a za podvrh označila aj tvrdenia ruskej strany o prítomnosti ukrajinskej stíhačky v blízkosti stroja krátko pred jeho pádom.

Malajzijské lietadlo smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sa zrútilo 17. júla v nepokojnej časti Ukrajiny, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Západ obviňuje z činu proruských povstalcov, ktorých podľa neho priamo podporuje vláda v Moskve, tá to však odmieta. Nájdené telá obetí zhromaždili v Holandsku, odkiaľ pochádzalo takmer 200 cestujúcich.

Viac..  Ivan Štefanec: Mladá generácia vidí budúcnosť Európskej únie pozitívne

Analýza čiernych skriniek

Záznamy z takzvaných čiernych skriniek analyzujú v Británii, pričom v auguste zverejnená predbežná správa o okolnostiach pádu z dielne Holanďanov hovorí o poškodení plášťa stroja Boeing 777 počas letu množstvom objektov letiacich vysokou rýchlosťou.

V septembri advokát príbuzní nemeckých obetí informoval o podaní hromadnej žaloby na tamojšiu vládu a prezidenta Petra Porošenka, ktorých vinia zo spolupodielu na smrti takmer 300 ľudí. Advokát rodín troch zo štyroch nemeckých obetí letu MH17 potvrdil názor, že Kyjev mal „podľa medzinárodného práva“ uzatvoriť vzdušný priestor nad oblasťou, v ktorej nedokáže zaistiť bezpečnosť leteckej dopravy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Ruské lietadlá dostali pre búrku povolenie vstúpiť do vzdušného priestoru EÚ

Tri ruské dopravné lietadlá dostali špeciálne povolenie nakrátko vstúpiť do vzdušného priestoru Fínska a Estónska, …

Consent choices