Európska únia podľa niektorých poslancov neprijíma dosť utečencov

utečenci
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Za posledné roky muselo svoje domovy opustiť už viac ako 9 miliónov Sýrčanov. Väčšinu z nich prichýlili susediace krajiny – Jordánsko, Libanon alebo Turecko. Humanitárna kríza a situácia utečencov v tejto oblasti boli predmetom diskusie, ktorú 3. novembra zorganizoval parlamentný výbor pre rozvoj. Poslanci už počas októbrového plenárneho zasadnutia diskutovali o situácii v meste Kobane a o Európanoch pripájajúcich sa k organizácii Islamský štát.

Pondelkovej schôdzi predsedala šéfka rozvojového výboru, britská sociálna demokratka Linda McAvan.

Debaty sa zúčastnil aj Carsten Hansen z Nórskej rady pre utečencov. Únia by mala podľa jeho slov „prinajmenšom zachovať svoju doterajšiu humanitárnu a rozvojovú pomoc pre krajiny susediace so Sýriou.“

Gilles Hansoul z Medzinárodného výboru Červeného kríža vyzval všetky strany konfliktu k tomu, aby „umožnili nestrannú a nezávislú humanitárnu pomoc.“

Cyperská poslankyňa za EĽS Eleni Theocharous pripomenula, že je potrebné otvoriť humanitárne koridory. „Inak v Sýrii ostanú len tí ľudia, ktorí sa chcú vzájomne pozabíjať,“ dodala a zároveň pripomenula, že pre krajiny južnej Európy bude veľmi obťažné prijať ďalších utečencov.

Viac..  EK schválila slovenské opatrenia na podporu zamestnateľnosti po zatvorení uhoľných baní

Španielsky sociálny demokrat Enrique Guerrero Salom sa pokúsil priblížiť situáciu v Libanone. Táto krajina prijíma také počty utečencov, že keby sa jej chcelo vyrovnať napríklad Nemecko, muselo by ich prijať 16 miliónov! V tejto časti sveta máme podľa neho imidž sebcov, ktorým ide len o vlastné blaho, životnú úroveň a stabilitu.

Fínska poslankyňa zo skupiny Zelených/ESA Heidi Hautala považuje za „veľkú hanbu“, že Únia prijala len tak málo utečencov.

O hrozbe v podobe Islamského štátu rokovali v utorok 4. novembra aj členovia zahraničného výboru, ktorí si na svoju debatu prizvali lídra irackých Kurdov Masúda Barzáního.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR

Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, …

Consent choices