Aj Moldavsko je jednou z krajín, ktoré si želajú posilniť svoje vzťahy s EÚ. Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok hlasovali o asociačnej dohode, ktorá by mala krajine vydláždiť cestu k užšej spolupráci s Úniou. O tom, aké výhody ponúka táto dohoda obom stranám, sme sa porozprávali s rumunským poslancom Andim Cristeom (S&D), ktorý je zároveň aj novým predsedom parlamentnej delegácie pre Moldavsko.
Aký význam má táto dohoda a z nej prameniace užšie vzťahy pre Moldavsko a pre EÚ?
Európska budúcnosť je pre Moldavsko tou najlepšou zárukou prosperity a demokracie. Pre Úniu je táto hospodárska a politická integrácia príležitosťou zjednotiť ľudí, spoločnosť aj krajiny. Európsky parlament je presvedčený, že zo silnejších politických a hospodárskych väzieb budú prameniť výhody pre obe strany.
Podporí sa tým v Moldavsku správa vecí verejných a rešpektovanie ľudských práv?
Súčasťou tejto dohody sú presné kroky a jasne definovaný rámec s prioritami a kritériami na roky 2014 až 2016.
Tromi hlavnými prioritami sú:
– implementácia európskych hodnôt a princípov – demokracie, právneho štátu a trhového hospodárstva,
– zlepšenia v oblasti spravodlivosti, slobody a bezpečnosti, vrátane ochrany údajov a boja proti korupcii a
– užšia spolupráca na reforme verejnej správy.
Ako by sme sa mali počas nášho zbližovania s krajinami na východ od nás postaviť voči Rusku?
Asociačné dohody s Moldavskom, Gruzínskom a Ukrajinou sú pozitívne dohody, poskytujú rámec pre spoluprácu a propagáciu európskych hodnôt. Stabilné, bezpečné a prosperujúce Moldavsko prinesie výhody aj ruským výrobcom a investorom.
Ruská federácia ale stále zostáva dôležitým hráčom. Naše komunikačné kanály s Rusmi by mali ostať otvorené, potrebujeme však byť neoblomní.