Nebezpečná vtáčia chrípka sa šíri po Európe

vtáčia chrípka
Pacientka liečiaca sa na predošlý vírus H5N1. PHOTO: Flickr.

LONDÝN – Po Holandsku oznámila aj Británia výskyt nákazy kmeňom vtáčej chrípky, ktorý je smrteľne nebezpečný pre ľudí. Problém sa týka kačacej farmy v Naffertone v grófstve East Yorkshire, kde utratia šesťtisíc vtákov a zavedú karanténu. Riziko nákazy obyvateľov je však podľa britských úradov malé.

Aj holandské úrady zdôraznili, že tento kmeň vtáčej chrípky H5N8 je veľmi nebezpečný pre vtáky, avšak človek sa ním môže nakaziť len veľmi blízkym kontaktom s chorými vtákmi.

Holanďania museli utratiť až 150 tisíc kusov hydiny z farmy v Utrechte, po tom, ako sa tam zistila vtáčia chrípka. Rovnako vyhlásili 72 hodinový zákaz prevozu hydiny, vajíčok a použitých podstielok medzi farmami po celej krajine. V postihnutej oblasti je zákaz tridsaťdňový.

Kmeň H5N8 už zaistili aj v severnom Nemecku. Veterinári tam nechali preventívne utratiť 30 tisíc zvierat. Tento typ vírusu tento rok prvýkrát ohlásila Južná Kórea a následne i Japonsko a Čína. Ako sa dostal do Európy, známe nie je.

Viac..  Ministerka Dolinková ocenila snahy EÚ o zabezpečenie dostatku liekov v Európe

Európska komisia však pochválila reakciu postihnutých európskych krajín. Prijaté opatrenia boli podľa Bruselu dostatočne rýchle a rozsiahle.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Europoslankyňa Miriam Lexmann: Ak občania vnímajú problém, treba sa ním zaoberať

Európsky parlament si od predsedníčky Európskej komisie vypočul správu o stave Únie, no reflektuje aj …

Consent choices