Krym má problémy s elektrinou, obyvateľov odpájajú od prúdu

elektrina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

MOSKVA – Úrady anektovaného Krymu zahájili prídelovú distribúciu elektriny. Dôvodom je výrazné obmedzenie dodávok energie z ukrajinských elektrární. Odberatelia tak budú periodicky odpojovaní od prúdu. Niektoré obytné štvrte vo väčších mestách sa bez elektriny musia niekedy zaobísť už do septembra.

Rusko zabralo ukrajinský polostrov v marci a územie prevažne s ruskojazyčným obyvateľstvom má odvtedy vážne hospodárske problémy. Okrem nedostatku vody a výpadkov v zásobovaní uje hlavným problémom práve elektrina.

Z ukrajinskej pevniny smeruje na Krym prúd cez štyri diaľkové vedenia, z ktorých je len jedno funkčné. Jedno bolo odpojené v polovici novembra pre údajnú opravu, ďalšie dve Kyjev vypol v stredu.

Bez vody, elektriny i peňazí

Podľa ruských novinárov sa Kyjev rozhodol vystaviť Krym blokáde. Rovnako postupuje aj proti povstaleckým územiam na Donbase.

Viac..  EÚ a Čína obnovia pravidelné výmeny informácií o makroekonomických otázkach

Ukrajinská centrálna banka v stredu oznámila, že v oblastiach kontrolovaných separatistami, vypla všetky bankomaty. Nemožné sú údajne aj platby kreditnými a debetnými kartami. Okrem toho v týchto oblastiach nedávno prezident Petro Porošenko zastavil výplaty peňazí i sociálnych dávok.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Robert Hajšel: Slovenská vláda bude musieť zabojovať o investície do jadra

Európsky parlament vo svojom výbore pre energetiku a priemysel schválil tento týždeň reformu trhu s …

Consent choices