Európa sa zmieta vo vysokej nezamestnanosti, minimálnom raste a v dlhoch

eu vlajka
PHOTO: Flickr.

Európa sa už roky zmieta vo vysokej nezamestnanosti, minimálnom raste a verejnom dlhu bobtnajúcom ako cesto na vianočku. Bude to tak, kým sa neuskutočnia hĺbkové reformy. Reformy pyramídového sociálneho systému, pracovného trhu tuhého ako podrážka, preregulovaného podnikateľského prostredia, kde podnikateľ strávi viac času zháňaním certifikovaného splachovača ako podnikaním a najmä gigantického európskeho finančného systému. Ale pred tým treba vyskúšať všetko iné – jednoduchšie.

Bratia spoza Moravy majú povesť o blaníckych rytieroch, ktorí sa prebudia v časoch najhorších, aby porazili nepriateľa. Podobne má Európa povesť o prorastových investíciách. Na čele nie so svätým Václavom, ale Prezidentom Komisie Junckerom zázračne povstanú v otrasenej ekonomike a prinesú nový blahobyt.

Komisia plánuje 315 miliárd eur na investície, reálne má však iba 13 miliárd

Tak by sa v skratke dal pomenovať čerstvo ukutý plán Komisie. Konkrétnejšie vyzerá asi takto: Máme 315 miliárd na investície. Moment, vlastne nie, máme iba 60 miliárd. No ani to nie, máme ich 21, pardon, 13 miliárd. Tak ešte raz: Zlepí sa 5 miliárd z Európskej investičnej banky (EIB) a 8 miliárd z rezervy EÚ. To sa doplní ďalšími 8 miliardami, asi priamo z členských štátov. Vznikne 21 miliardový „seed“ investičný balík (tých 16 miliárd z EU by mali byť len garancie). EIB na trhu získa ďalšie zdroje a doplní balík na 60 miliárd eur. S ním vyrazí na trh podporovať rôzne investičné projekty. Komisia očakáva, že k týmto zdrojom sa pripoja súkromní investori a vyženú hodnotu investícií na spomínaných 315 miliárd eur behom troch rokov. Niektorým sa to zdá málo. Francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron je sklamaný a žiada, aby EÚ investovala reálnu hotovosť aspoň 60-80 miliárd eur.

Viac..  Michal Šimečka: Vo vyspelej Európe nie je spolupráca konzervatívcov a liberálov ničím výnimočná. VIDEO

Pomerne zložitý systém pák, „našťastie“ výber projektov, ktoré získajú podporu, bude jednoduchý. Členské štáty dodajú zoznam možných projektov a skupina expertov z nich vyberie tie, ktoré budú ziskové. A tie sa podporia.

Áno, čítate správne, je to také jednoduché. Ako Cézar v Koloseu, expert ukáže palcom hore, alebo dole a podnikateľovi sa buď spustí sprcha cinkavých peniažkov, alebo jeho projekt poletí do koša. Na rozdiel od Cézara, expert to bude mať podopreté mnohými stránkami „hodnotiacich kritérií“, ratingov a scenárov.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

Ekonomika eurozóny pokračuje v septembri v poklese

Vývoj v súkromnom sektore eurozóny signalizuje, že ekonomika regiónu pokračuje v septembri v poklese. Tempo …

Consent choices